20 C
Rzeszów
czwartek, 5 sierpnia, 2021
+

  Nielegalna rozbiórka zabytkowego domu w Babicach

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Babicach został rozebrany ostatni z drewnianych domów zabudowy północnej rynku. Co ważne, rozbiórka zabytkowego domu odbyła się bez uzyskania pozwolenia od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

  Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie kryje oburzenia związanego z rozbiórką zabytkowego domu w Babicach bez uzyskania jego pozwolenia. Dom został rozebrany w sobotę (20 marca) bez uzgodnień oraz poza wiedzą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

  fot. materiały Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

  Instytucja zgłosiła sprawę na policję i weszła z mundurowymi na miejsce zdarzenia. Rozbiórka miała zostać uzgodniona w Wydziale Architektury. Są również przypuszczenia, że pozwolenie na rozbiórkę wydano na podstawie oświadczenia właściciela, w którym stwierdzono, że jego własność nie jest zabytkiem. W związku z zaistniałą sytuacją Wojewódzki Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu zgłosił zdarzenie do Prokuratury oraz do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

  fot. materiały Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

  Według instytucji nie jest to pierwszy przypadek w tej miejscowości. Kilka lat temu została rozebrana tam również zabytkowa karczma. W związku z tym zwróciła się oficjalnie do organu administracji budowlanej o zbadanie sprawy i wyjaśnienia.

  fot. materiały Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

  Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomina, że obiekty ewidencyjne – znajdujące się w ewidencji wojewódzkiej i gminnej, są zabytkami. Nie należą do nich tylko obiekty prawnie chronione wpisem do rejestru zabytków, ale również te ewidencyjne.

  fot. materiały Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

  Dom przy Rynku 5 w Babicach, był ujęty w ewidencji gminnej i wojewódzkiej. Oznacza to, że planowane roboty budowlane powinny być opiniowane w naszym urzędzie WUOZ. Przepis art. 39 ust. 3 Prawa budowlanego mówi o tym następująco: „W stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.” Tej czynności nie wypełniono. Cała ta sytuacja ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – na zawsze utraciliśmy z krajobrazu kulturowego Podkarpacia drewniany obiekt, który wart był zachowania i stanowił wyjątkową wartość materialną dla społeczności lokalnej w Babicach. Nie zapominajmy, że dziedzictwo kulturowe jest naszym dobrem wspólnym!

  – czytamy na stronie instytucji na Facebooku.

  fot. materiały Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -