14,3 C
Rzeszów
środa, 5 października, 2022
+

  Modernizacja dworca Stalowa Wola – Rozwadów

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  PKP S.A. nadała komunikat, że dworzec kolejowy Stalowa Wola – Rozwadów zostanie odnowiony z dbałością o detale architektoniczne. Zostanie on unowocześniony i bardziej funkcjonalny. To właśnie dziś przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Miasta Stalowa Wola podpisali umowę z firmą TEXOM sp.z.o.o. oraz AJ Profibud sp.z.o.o.

  Jak podaje PKP S.A. dworzec zostanie poddany kompleksowej przebudowie. Fundamenty budynku zostaną wzmocnione, a elewacja obiektu będzie odtworzona na wzór historycznej. Wymienione zostaną okna i drzwi. Konstrukcja dachu zostanie poddana naprawie, a jego pokrycie wymienione na nowe. Wykonane zostaną również nowe instalacje w budynku.

  „Inwestycje publiczne umożliwiają utrzymanie wielu miejsc pracy w polskiej gospodarce. Inwestujemy w całej Polsce. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych realizujemy prawie 200 budów takich jak ta na dworcu Stalowa Wola Rozwadów. Jestem pewien, że przebudowany dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom miasta.”

  – powiedział wiceminister infrastruktury, Rafał Weber.

  Przestrzeń wewnątrz dworca będzie dostosowana do obecnych standardów podróżnych. Powstanie poczekalnia z ogólnodostępnymi toaletami i pomieszczeniami na kasy biletowe. Przygotowane zostaną również lokale przeznaczone na wynajem, a jedno z pomieszczeń zajmie Straż Ochrony Kolei.

  Podniesienie standardu obsługi podróżnych, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przywrócenie historycznego wyglądu – to priorytety inwestycji na dworcu Stalowa Wola Rozwadów. Dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych i pieniędzy krajowych sprawia, że transport kolejowy w Polsce dynamicznie się rozwija i pojawia się coraz więcej dworców przyjaznych dla podróżnych.”

  – dodaje Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

  O przyjazdach i odjazdach pociągów informować będą nowoczesne elektroniczne tablice i komunikaty głosowe. Budynek zostanie też wyposażony w nowoczesne systemy, które wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Będą to m.in. monitoring, system kontroli napadu i system inteligentnego zarządzania budynkiem.

  Dworzec zostanie w również w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.Wszystkie prace zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

  Dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dworzec w Stalowej Woli Rozwadowie dołączy do coraz dłuższej listy nowoczesnych obiektów infrastruktury kolejowej w Polsce. Inwestycje tego typu idealnie wpisują się w założenia i cele Europejskiego Roku Kolei, którego inicjatorem jest Komisja Europejska. Cieszę się, że pierwszy kwartał tego roku obfituje w wydarzenia związane z projektami właśnie w sektorze transportu kolejowego.”

  – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

  Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 12,1 mln zł brutto.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com