15,6 C
Rzeszów
wtorek, 19 października, 2021
+

  List radnego Kotuli do Ministra Zdrowia w sprawie prywatyzacji szpitala

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Radny sejmiku Jacek Kotula wystosował list do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego z prośbą o przeprowadzenie kontroli w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Szopena w Rzeszowie. Potrzeba przeprowadzenia kontroli jest umotywowana podejrzeniem prywatyzacji instytucji.

  Jacek Kotula wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją rzeszowskiego szpitala w liście otwartym do personelu medycznego. Więcej informacji tutaj: https://kurierrzeszowski.pl/2021/03/24/list-otwarty-jacka-kotuli-do-personelu-medycznego-klinicznego-szpitala-wojewodzkiego-nr-1/. Postanowił również zainteresować tą kwestią Ministerstwo Zdrowia, formułując stosowny list.

  Radny zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie kontroli w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie im. Fryderyka Szopena.

  W szpitalu tym od dłuższego czasu dochodzi do zdarzeń bardzo niepokojących. Obecnie jednak, dyrekcja szpitala, wraz z osobami działającymi w ramach podmiotu tworzącego, podjęli działania wymagające skontrolowania pod względem zgodności z prawem i ewentualnego natychmiastowego ich zatrzymania, w wypadku stwierdzenia ich nielegalności.

  – motywuje podjęte działanie autor listu. 

  Zdaniem Jacka Kotuli dyrekcja rzeszowskiego szpitala i przedstawiciele podmiotu tworzącego realizują koncepcję, w której instytucja działa jako podmiot prywatny, pobierający wynagrodzenie jako podzlecenie NFZ, zaś dotacje mają być przyznane przez samorząd województwa. Radny uważa, że dyrekcja szpitala zapewnia również o otrzymaniu dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia, chociaż nie przedstawiła nigdy stosownych dokumentów, które by to potwierdzały. W związku z tym niezbędna jest kontrola działalności, która mogłaby rozstrzygnąć czy taka formuła jest dopuszczalna.

  Radny zwrócił również uwagę na to, że w szpitalu są prowadzone operacje robotem, które nie są refundowane przez NFZ, a Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyrażała wątpliwości, co do skuteczności stosowania tej technologii. Kotula zaznacza, że w szpitalu występuje brak konkretnie opisanych procedur, kiedy pacjent ma być leczony bezpośrednio przez lekarzy szpitala, a kiedy przez funkcjonujący wewnątrz szpitala publicznego zespół szpitala prywatnego, działający na własnym sprzęcie. 

  Bardzo proszę o natychmiastowe podjęcie działań w tej sprawie. Już w najbliższy poniedziałek podczas sesji sejmiku wojewódzkiego forsowany będzie projekt budżetowy uchwalenia dotacji na ten cel. Dalsze brnięcie w te niejasne, wątpliwe prawnie i ekonomicznie działania, może być zagrożeniem dla szpitala, samorządu, a przede wszystkim dla zapewnienia stabilności leczenia pacjentów

  – pisze radny.

  W załączeniu zawarł również pismo, które zostało skierowane do Wojewody Podkarpackiego ze względu na zaistniałą sytuację. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -