czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Pierwszy Dzień Wiosny – polskie tradycje i zwyczaje

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. W związku z tym obchodzimy czas równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc mają po 12 godzin. Jakie polskie tradycje są związane z tym świętem?

  Jednym z najpopularniejszych tradycji związanym z dzisiejszym dniem jest topienie marzanny. Do wody wrzuca się kukłę ze słomy, ubraną tak, aby przypominała postać kobiety. Ma ona symbolizować zimę, która wraz z wrzuceniem do wody odchodzi, a przybywa nowa pora roku.

  Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Zwyczaj ten istnieje w Polsce od XVI wieku. Postać ta odnosi się do słowiańskiej bogini symbolizującej zimę i śmierć. Niegdyś kukłę zimy ozdobioną barwnymi wstążkami niesiono przez wieś podtapiając w napotkanych zbiornikach wodnych, zaś wieczorem podpalano i wrzucano do wody, aby ostatecznie pożegnać zimę.

  Już niepraktykowanym zwyczajem jest Gaik, polegający na obchodzie dziewcząt i chłopców, którzy wyposażeni we wstążki, kwiaty, błyskotki oraz gałązki sosny chodzili po okolicznych domostwach śpiewając okolicznościowe pieśni i prosząc o datki. Była to forma powitania wiosny. Gaik wypadał dzień po Pierwszym Dniu Wiosny – 22 marca.

  Co ciekawe w obrządku słowiańskim 21 marca obchodziło się Śmingus-Dyngus, obecnie obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny. Dawniej w pierwszy dzień wiosny obchody nie polegały tylko na oblewaniu się wodą, ale również polegały też na obmywaniu wodą, co miało symbolizować oczyszczenie oraz chłostaniu się wierzbowymi witkami. 

  Kolejnym zwyczajem, który pojawia się wraz z pierwszym dniem wiosny jest Dzień Wagarowicza. Zgodnie z tradycją, wielu uczniów wybiera się tego dnia na wagary, opuszczając zajęcia w szkole. Świętują wspólnie pierwszy dzień wiosny na świeżym powietrzu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com