sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Podkarpacka kampania z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już jutro obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jest to okazja do promowania szacunku wobec osób dotkniętych tą niepełnosprawnością. Z tej okazji Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie z Państwem Markiem i Agnieszką Skwara prezesami Fundacji Szansa 21 utworzył Galerię Tolerancji złożoną z fotografii wspierających akcję.

    Zespół Downa jest wadą genetyczną. To zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który obchodzimy już jutro POW NFZ oraz Fundacja Szansa 21 zaprosiły do udziału w akcji osoby pełniące funkcje publiczne i zajmujące w życiu publicznym istotną pozycję z punktu widzenia kształtowania postaw i opinii ludzi ze względu na dokonania sportowe, artystyczne, naukowe. Polegała ona na przesłaniu zdjęć w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. Przesłanie Galerii Tolerancji brzmi: ,,Każdy z nas jest inny i do tej odmienności ma prawo”. Akcja ma również związek z obchodzonym już 2 kwietnia Dniem Świadomości Autyzmu.

    fot. materiały organizatorów

    Choć określamy się mianem ludzi tolerancyjnych, często brak w nas zrozumienia i akceptacji w stosunku do odmienności w zachowaniu czy wyglądzie innych osób. Zapominamy, że genetyki nie można zmienić w tak łatwy sposób jak fryzury czy stylu ubierania się

    – pisze Aneta Radziszewska z Podkarpackiego Centrum Onkologii.

    fot. materiały organizatorów

    Kształtowanie postaw społecznych wobec innych ludzi spoczywa na rodzicach oraz częstokroć szkole. Podejmując dialog, uświadamiając i uczestnicząc aktywnie w takich wydarzeniach jak to wyrażamy swoją tolerancję, miłość do drugiego człowieka, szacunek do tych ludzi i ich rodzin.

    fot. materiały organizatorów

    Zakładając tego dnia kolorowe dwie skarpetki nie do pary okazujemy swoją otwartość wobec takich ludzi, budujemy świadomość, poczucie tolerancji wrażliwości wobec wszystkich osób z niepełnosprawnościami, co jest ważne szczególnie w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży. Do akcji przyłączyli się m. in. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Krystian Herba, Asseco Resovia Rzeszów, dyrekcja POW NFZ w Rzeszowie, wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie czy Filharmonia Podkarpacka.

    fot. materiały organizatorów

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com