19,9 C
Rzeszów
środa, 23 czerwca, 2021
+

  Podkarpacka kampania z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już jutro obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jest to okazja do promowania szacunku wobec osób dotkniętych tą niepełnosprawnością. Z tej okazji Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie z Państwem Markiem i Agnieszką Skwara prezesami Fundacji Szansa 21 utworzył Galerię Tolerancji złożoną z fotografii wspierających akcję.

  Zespół Downa jest wadą genetyczną. To zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który obchodzimy już jutro POW NFZ oraz Fundacja Szansa 21 zaprosiły do udziału w akcji osoby pełniące funkcje publiczne i zajmujące w życiu publicznym istotną pozycję z punktu widzenia kształtowania postaw i opinii ludzi ze względu na dokonania sportowe, artystyczne, naukowe. Polegała ona na przesłaniu zdjęć w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. Przesłanie Galerii Tolerancji brzmi: ,,Każdy z nas jest inny i do tej odmienności ma prawo”. Akcja ma również związek z obchodzonym już 2 kwietnia Dniem Świadomości Autyzmu.

  fot. materiały organizatorów

  Choć określamy się mianem ludzi tolerancyjnych, często brak w nas zrozumienia i akceptacji w stosunku do odmienności w zachowaniu czy wyglądzie innych osób. Zapominamy, że genetyki nie można zmienić w tak łatwy sposób jak fryzury czy stylu ubierania się

  – pisze Aneta Radziszewska z Podkarpackiego Centrum Onkologii.

  fot. materiały organizatorów

  Kształtowanie postaw społecznych wobec innych ludzi spoczywa na rodzicach oraz częstokroć szkole. Podejmując dialog, uświadamiając i uczestnicząc aktywnie w takich wydarzeniach jak to wyrażamy swoją tolerancję, miłość do drugiego człowieka, szacunek do tych ludzi i ich rodzin.

  fot. materiały organizatorów

  Zakładając tego dnia kolorowe dwie skarpetki nie do pary okazujemy swoją otwartość wobec takich ludzi, budujemy świadomość, poczucie tolerancji wrażliwości wobec wszystkich osób z niepełnosprawnościami, co jest ważne szczególnie w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży. Do akcji przyłączyli się m. in. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Krystian Herba, Asseco Resovia Rzeszów, dyrekcja POW NFZ w Rzeszowie, wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie czy Filharmonia Podkarpacka.

  fot. materiały organizatorów

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -