środa, 17 lipca, 2024
+

  Posiedzenie Zespołu ds. Systemu Powiadamiania Ratunkowego i Państwowego Ratownictwa Medycznego

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podsumowanie działań służb zaangażowanych w akcję ratowniczą w związku z tragicznym wypadkiem, do którego doszło w nocy z 5 na 6 marca br. na autostradzie A4 było tematem posiedzenia Zespołu ds. Systemu Powiadamiania Ratunkowego i Państwowego Ratownictwa Medycznego.

  Jak przypomniała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, do zdarzenia doszło na odcinku autostrady A4 w miejscowości Lutków pomiędzy Jarosławiem a Przemyślem. Autobus kursowy, jadący w kierunku przejścia granicznego w Korczowej, przebił bariery i spadł z nasypu. W wypadku autokaru, którym podróżowało 57 obywateli Ukrainy, śmierć poniosło 5 osób, ponad 30 trafiło do 6 podkarpackich szpitali, natomiast 18 z podróżujących znalazło się w bursie szkolnej w Jarosławiu. Poszkodowanym została zapewniona pomoc psychologiczna.

  Wydarzenie było dla nas dużym doświadczeniem. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową. Podkreślenia wymaga fakt, że na miejscu tragedii pierwsze siły pojawiły się niezwłocznie, akcja została przeprowadzona w sposób bardzo sprawny. Dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego odbywało się poprzez jedną skoncentrowaną dyspozytornie medyczną, która w tej formule zafunkcjonowała 1 marca br.

  – powiedziała wojewoda, podkreślając, że dzięki skoncentrowaniu dyspozytorów medycznych w jednej lokalizacji, mogli oni na bieżąco realizować czynności związane z dysponowaniem zespołów ratownictwa medycznego do zdarzenia masowego, sprawnie koordynować ruchem karetek oraz na bieżąco wymieniać informacje z wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego.

  źródło: PUW

  Do zdarzenia zadysponowano 12 zespołów ratownictwa medycznego, 1 śmigłowiec ratunkowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 1 śmigłowiec MI-8 służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR. W akcji brały także udział siły i środki straży pożarnej, policji i Polskiego Czerwonego Krzyża.  

  Na miejsce działań skierowana została grupa operacyjna podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP pod dowództwem st. bryg. Daniela Dryniaka. Zastępca komendanta mówił o szczegółach zaangażowania podkarpackich strażaków.

  Podkreślił, że na miejsce zadysponowano 30 zastępów, z czego 5 to zastępy specjalistyczne ratownictwa technicznego. Zaangażowanych było w sumie ponad 100 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych. Działania podejmowane przez policję zaprezentował natomiast insp. Zbigniew Sowa – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Podkreślił, że w akcji brało udział ponad 50 funkcjonariuszy.

  Podczas posiedzenia podsumowano również pracę zespołów ratownictwa medycznego oraz działania związane z zabezpieczeniem logistycznym. Głos zabrali m. in. dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafał Kijanka oraz – w imieniu starosty – sekretarz powiatu jarosławskiego Bożena Gmyrek. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com