15 C
Rzeszów
wtorek, 19 października, 2021
+

  Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ruchu pieszych

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zarządcy dróg powiatowych i gminnych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie realizacji zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu pieszych w obszarze przejść dla pieszych.

  O szczegółach naboru poinformowali podczas konferencji prasowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Wiceminister Weber podkreślił, że działania polegające na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym są priorytetem dla polskiego rządu.

  Dbałość o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i skuteczne realizowanie tego działania wymaga pracy na wielu płaszczyznach – prawnej, infrastrukturalnej, a także edukacji i wzmacniania świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

  – mówił Sekretarz Stanu Rafał Weber.

  źródło: PUW

  Wiceminister skupił się m.in. na nowych przepisach drogowych, które wchodzą w życie od 1 czerwca br. Odniósł się także do realizowanych w ramach prac resortu programów i inwestycji. Głównym tematem było ogłoszenie naboru wniosków na zadania dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejścia dla pieszych.

  Mamy przyjemność ogłosić kolejne narzędzie, które będzie wspierało tym razem zarządców samorządowych w poprawie wrażliwych miejsc, które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na dofinansowanie zadań przeznaczono ponad pół miliarda zł. Chcemy przekazać te środki do jednostek samorządu terytorialnego po to, aby służyły zwiększeniu bezpieczeństwa i poprawie jakości przejść dla pieszych. Dla województwa podkarpackiego – dzięki środkom uruchomionym w ramach  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – przeznaczono 32 mln zł. 

  – mówił wiceminister.

  Jak poinformowała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, kwota do dyspozycji podkarpackich samorządów została podzielona po połowie – po ok. 16 mln zł dla gmin i powiatów.

  Nabór został ogłoszony dzisiaj i będziemy oczekiwać na wnioski jednostek samorządu terytorialnego przez kolejnych 30 dni. Kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie będzie mogła przekroczyć 200 tys. zł. Zapraszam serdecznie do korzystania z programu. Wierzymy, że podobnie jak wszystkie inne dotychczasowe programy, które wdrażało Ministerstwo Infrastruktury, ten również spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych samorządowców. 

  – powiedziała wojewoda.

  źródło: PUW

  W konferencji prasowej uczestniczył również dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Krzysztof Sopel, który przedstawił wymogi formalne naboru. Dofinansowaniem nie mogą zostać objęte zadania na drogach publicznych zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -