wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Konferencja na temat form finansowego wsparcia OSP w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda Ewa Leniart spotkała się dziś z władzami miasta oraz przedstawicielami PSP i OSP w Rzeszowie. Następnie odbyła się konferencja, której tematem była kwestia bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia zapewniana ze strony straży pożarnej.

  W spotkaniu z wojewodą Ewą Leniart uczestniczyli: Marek Bajdak – pełniący funkcję Prezydenta Rzeszowa, st. bryg. Tomasz Baran – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Andrzej Jordanek – Prezes Zarządu Miejskich Ochotniczych Straży Pożarnych. Po zakończeniu spotkania odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie wojewoda podkreślała potrzebę zaangażowania konkretnych środków, m.in. na zakup wozu strażackiego dla OSP Dębie.

  fot. materiały PUW

  Wojewoda zwróciła uwagę na konieczność zaangażowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, budżetu MSWiA, lokalnego samorządu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, tak aby zapewnić strażakom niezbędny sprzęt.

  Na ten cel pozyskamy środki z budżetu miasta, pochodzące od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

  – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

  fot. materiały PUW

  Rozmowa dotyczyła przede wszystkim sytuacji jednostek OSP na terenie miasta. zdaniem wojewody drogą do realizacji potrzeb strażaków jest m.in.  budżet miasta. Dużą cześć środków samorządu miejskiego zostanie skierowane na budowę remizy w jednostce OSP Rzeszów-Wilkowyja. Podczas spotkania nie poruszono kwestii wsparcia OSP Rzeszów-Słocina, mimo zabezpieczonych środków w budżecie miasta.

  Tegoroczny budżet Rzeszowa po stronie wydatków na OSP zamyka się kwotą 2,2 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł to wydatki inwestycyjne, przeznaczone głównie na budowę strażnicy na Wilkowyi

  – powiedział pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.

  fot. materiały PUW

  Wojewoda podkreśliła również możliwość skorzystania z instrumentów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Ministra Sprawiedliwości. Warto wspomnieć, że jednostki OSP z gminy Rzeszów otrzymały już wsparcie w postaci pomp, ubrań specjalnych oraz dotacji do samochodów lekkich z Ministerstwa Sprawiedliwości za sprawą ministra Warchoła.  

  – Na zakup nowego umundurowania oraz sprzętu, który ulega szybkiemu zużyciu w wyniku prowadzonych działań możemy pozyskać środki z programu Mały Strażak. Wkrótce, bo na przełomie marca oraz kwietnia zostanie ogłoszony kolejny nabór w jego ramach. Kolejnym ważnym źródłem finasowania jest oczywiście Fundusz Sprawiedliwości, który leży w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości. Fundusz ten daje możliwość wsparcia osobom poszkodowanym  m.in. w wypadkach.

  – mówiła Ewa Leniart.

  Tomasz Baran – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, podkreślał jak ważna jest możliwość korzystania z pomocy OSP.

  Przychodzą takie momenty, gdy w ciągu jednego dnia odnotowujemy kilkaset zdarzeń na terenie Rzeszowa. Pracujące wówczas trzy jednostki straży pożarnej muszą liczyć na pomoc OSP

  – mówił komendant.

  fot. materiały PUW

  Na finansowe wsparcie oczekuje także Andrzej Jordanek – Prezes Zarządu Miejskich Ochotniczych Straży Pożarnych.

  Mamy duże potrzeby i ogromnie się, że dzięki wsparciu wojewody i prezydenta, będziemy mogli liczyć na dofinansowanie

  – powiedział prezes OSP.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com