poniedziałek, 24 czerwca, 2024
+

  Kolejne odkrycia archeologów na ul. Grunwaldzkiej

  Polecamy

  Natalia Daniło
  Natalia Daniło
  Dziennikarz - praktykantaka | Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trwające na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie prace archeologiczne, ujawniły, że droga ta w przeszłości miała inny bieg. Odnaleziono także drewniane fragmenty jej nawierzchni oraz pozostałości budynków. 

  Fot. Kurier Rzeszowski

  Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Pracownią Archeologiczną Mirosław Mazurek od listopada ubiegłego roku prowadzi prace archeologiczne, które do tej pory ujawniły m.in. fragmenty Bramy Sandomierskiej. 

  Fot. Kurier Rzeszowski

  Podczas prac na ul. Grunwaldzkiej archeolodzy odkryli pozostałości po jej dawnej nawierzchni brukowej, a pod nią – drewnianą, fragmenty drewnianego budynku, piwnice murowanych budynków.

  Fot. Kurier Rzeszowski

  Te ostatnie odkryli w wykopie, w ubiegłym tygodniu, między ulicami Kościuszki a Matejki. Jak informuje Dariusz Bobak, dyrektor Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, obecnie badacze nie są w stanie stwierdzić, w jakim czasie piwnice zostały zbudowane. 

  Świadczą one jednak o tym, że niegdyś ul. Grunwaldzka przebiegała inaczej:

  Ulica prawdopodobnie była skierowana bardziej na wschód, w kierunku Rynku. Na planie Wiedemanna ( XVIII w.) można zauważyć, że ulice w tym czasie nie były prostopadłe, dodatkowo widoczne są budynki, które prawdopodobnie udało nam się odkryć

  – tłumaczy Dariusz Bobak. 

  Fot. Kurier Rzeszowski

  Zdaniem archeologów, dawna ulica miała dwa zakręty (ul. Matejki i Bernardyńska). W XIX wieku droga skierowana była w kierunku Krakowa oraz na północ – w stronę Głogowa Małopolskiego. Ulica Grunwaldzka to jedna z najstarszych ulic w Rzeszowie.

  Obecnie prace prowadzone są w trzech miejscach. Badacze uważają, że najważniejsza odkrycia mają już za sobą. Niebawem będzie można zająć się uporządkowaniem terenu, aby jak najszybciej został oddany do użytku publicznego.

  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com