wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Dzień Kobiet – historia święta i tradycje

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj obchodzimy Dzień Kobiet, kiedy to mężczyźni składają kobietom życzenia i obdarowują je kwiatami. Jaka jest historia tego święta i jak ten dzień obchodzony jest poza granicami Polski?

  W 1909 roku w Nowym Jorku w jednej z fabryk doszło do strajku kobiet. Właściciel fabryki zamknął kobiety w hali, gdzie niedługo potem wybuchł pożar, w którym zginęło ponad 100 kobiet. To wydarzenie wywołało ogromne oburzenie mieszkańców miasta. Ówcześni socjaliści rozgłosili, że popierają strajki i zamierzają dążyć do poprawy warunków w fabrykach, gdzie pracują kobiety.

  Rok po wydarzeniach w Nowym Jorku Dzień Kobiet został ustanowiony Międzynarodówkę Socjalistyczną z Kopenhagi. Dzień ten miał krzewić ideę równości kobiet i mężczyzn oraz budować społeczne wsparcie dla tej idei.

  Dzień Kobiet jest też związany z Matronaliami, które obchodzili niegdyś Rzymianie. Przypadało ono na dzień 1 marca i związane było z końcem zimy i płodnością. W ten dzień kobiety spotykały się gromadnie w świątyniach, gdzie wzajemnie obdarowywały się prezentami i upominkami. W świątyniach Junony modliły się o szczęście w małżeństwie i przychylność innych bogów. Tego dnia również mężczyźni obdarowywali kobiety kwiatami i drobnymi prezentami. Był to także jeden z niewielu dni w roku, gdy niewolnicy częstowani byli jadłem ze stołów Rzymian.

  W czasach socjalizmu w Polsce mężczyźni obdarowywali kobiety kwiatami i czekoladą, a wieczorem kobiety spotykały się na kolacji, podczas której świętowały.

  Dzień Kobiet obchodzony jest niemal na całym świecie w podobny sposób. We Włoszech panie otrzymują gałązki akacji, a w niektórych krajach panie wychodzą na wieczorne imprezy, by mogły choć tą jedną noc spędzić wyłącznie we własnym gronie.

  Nieco inaczej Dzień Kobiet wygląda w Wielkiej Brytanii. Tu kobiety jak i mężczyźni spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życie społecznym, kulturalnym i naukowym.

  Życzymy kobietom wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com