7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img
+

  Podsumowano działania służb podczas akcji ratunkowej na autostradzie A4

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej podsumowała działania służb zaangażowanych w akcję ratunkową na autostradzie A4. Dziś w nocy doszło tam do tragicznego wypadku ukraińskiego autokaru.

  Wojewoda na wstępie swojego przemówienia wyraziła ogromne ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia i złożyła kondolencje rodzinom ofiar.

  W związku ze zdarzeniem, które miało miejsce tuż przed północą, chciałabym złożyć szczere wyrazy współczucia rodzinom pięciu ofiar tego tragicznego w skutkach wypadku.

  – powiedziała Ewa Leniart.

  Kondolencje rodzinom ofiar wypadku ukraińskiego autokaru w woj. podkarpackim złożył także Prezydent RP Andrzej Duda.

  źródło: FB Andrzej Duda

  Jak wynika z raportu wojewody na miejsce zdarzenia niezwłocznie zostały zadysponowane właściwe służby – państwowa i ochotnicza straż pożarna, zespoły ratownictwa medycznego oraz policja.

  Akcja została przeprowadzona w sposób bardzo sprawny, za co pragnę wyrazić słowa uznania i podziękowania, zarówno dla PSP, OSP, ratownictwa medycznego, policji, także Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, które zorganizowało miejsce dla osób wymagających wsparcia także psychologicznego i w tej chwili te osoby ciągle jeszcze korzystają z bursy w Jarosławiu.

  – mówiła wojewoda.

  Władze Podkarpacia są w stałym kontakcie z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie, jak również z Ambasadorem Ukrainy w Polsce, którzy są na bieżąco informowani o sytuacji dotyczącej ich obywateli. Przedstawiciel Konsulatu przebywa obecnie w miejscu pobytu osób, które nie wymagają hospitalizacji i dla tych osób został zorganizowany transport zastępczy, tak by mogły kontynuować podróż.

  Wszystkie osoby potrzebujące otrzymały pomoc w szpitalach na terenie województwa podkarpackiego. Część osób została już wypisana. Łącznie na ten moment hospitalizowanych jest 29 osób. 

  – powiedziała Ewa Leniart.

  W spotkaniu z mediami uczestniczyli także zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak oraz zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, którzy podsumowali akcję ratowniczą oraz zaangażowanie sił i środków. Przekazano, że w działaniach brało udział około 50 policjantów i 30 zastępów staży pożarnej, zarówno PSP, jak i OSP, czyli 112 strażaków.

  Gdy dotarliśmy na miejsce okazało się, że 4 osoby same opuściły autobus, do pozostałych 43 strażacy musieli wykonywać dostęp przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Akcja była bardzo trudna.

  – mówił st. bryg. Daniel Dryniak.

  źródło: PUW

  Komendant Zbigniew Sowa zaznaczył, że jest zbyt wcześnie, by mówić o przyczynach tego tragicznego wypadku. Badanie sprawy będzie przedmiotem postępowania przygotowawczego pod nadzorem prokuratury.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -