Jak wynika z niezależnych badań, ponad 60 proc. mieszkańców Sanoka jest za przyłączeniem do miasta 10 sąsiednich sołectw.
Konsultacje społeczne na ten temat trwały od 15 do 26 lutego br. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, punkty konsultacyjne, gdzie można było wypełnić i wrzucić do urny ankietę, zostały zlokalizowane w budynku urzędu miasta i w jednostkach organizacyjnych podległych urzędowi.
Ogółem wypełniono 1550 ankiet. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wyrazili swoją opinię w konsultacjach społecznych. Mieszkańcy wykazali się bowiem troską o dobro wspólne. Niebawem poinformujemy Państwa, jakie kolejne kroki zostaną podjęte w związku z procedurą poszerzenia granic Sanoka.
– mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz.


Konsultacje dotyczyły projektu przyłączenia 9. sołectw z gminy wiejskiej Sanok oraz 1 sołectwa z gminy Zagórz. Są to: Bykowce, Czerteż, Płowce, Sanoczek, Stróże Małe, Stróże Wielkie, Międzybordzie, Trepcza, Zabłotce i Zahutyń.
Poszerzenie granic spowoduje większe wpływy do budżetu miasta, ale pamiętajmy, że wówczas będzie to budżet planowany z myślą o rozwoju i poprawie jakości życia mieszkańców przyłączonych terenów. Dlatego już teraz przedłożyłem mieszkańcom sołectw informacje o korzyściach, jakie wynikają z włączenia ich miejscowości do miasta Sanoka. Przede wszystkim, są to inwestycje zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkańców, tj. budowa chodników, oświetlenia ulicznego, budowa dróg oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Chciałbym też uruchomić transport publiczny, na który nie zgadzają się obecne władze gmin Sanoka.
– mówił burmistrz.
Rolnicy zamieszkujący sołectwa planowane do połączenia z miastem Sanok, w dalszym ciągu uprawnieni będą do korzystania z wielu instrumentów finansowych. Jako potencjalni beneficjenci środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, nadal będą mogli starać się o dopłaty bezpośrednie do produkcji na terenach rolniczych. Mają także możliwość skorzystania z dofinansowania na modernizację i unowocześnienie swoich gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2014-2020.