19,1 C
Rzeszów
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
+

  Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  1 marca 2021 r. w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on uchwalony przez Parlament i jest obchodzony od 2011 roku.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku – dzieło Armii Krajowej. 70 lat temu w  więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

  Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne uroczystości będą miały charakter jedynie symboliczny.

  fot. materiały prasowe organizatorów

  Obchody w dniu 1 marca  2021 r. rozpocznie uroczysta Msza Święta o godz. 8:30
  w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie. Na godzinę 9:15 zaplanowane jest wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 3. PBOT i 21. BSP  przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi symboliczne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Alei Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Obecność na uroczystościach jest dobrowolna, a osoby chętne do symbolicznego złożenia kwiatów przed Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy po zakończeniu mszy świętej, stosując się do przepisów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń. Uroczystości rocznicowe w dnia 1 marca 2021 r. zakończą się ok. godz. 10:15.

  1 marca 2021 r. o godz. 11:00 odbędzie się również XXXIII uroczysta sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego VI kadencji celem upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. w 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z udziałem m.in. dr Dariusza Iwaneczko – dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -