Po tym jak Tadeusz Ferenc zrezygnował z funkcji prezydenta Rzeszowa, którą pełnił nieprzerwanie od 2002 roku w mediach pojawiają się pierwsze postacie kandydatów, którzy mogliby zająć jego miejsce. Niektóre media na swoich łamach poinformowały o starcie w wyborach niezależnej kandydat Sabiny Norberta Bobin, jednak czy dziennikarze zweryfikowali dokładnie te informacje? Redakcja Kuriera Rzeszowskiego tak i mamy niespodziankę!
Sabina Norbert Bobin to transpłciowa osoba, która przechodzi obecnie proces transformacji. Mieszkanka Warszawy, pochodząca z Leżajska, 13 lutego zapowiedziała swój start w wyborach prezydenckich w Rzeszowie. Sztab wyborczy niezależnej kandydat wielokrotnie przesyłał do redakcji nieoficjalny program, w którym znajdują się podpunkty takie jak m.in. przyzwolenie na wydawanie zgody na zawieranie związków przez pary jednopłciowe, zakończenie finansowania religii w szkołach podlegających miastu, powołanie pełnomocnika Prezydenta Rzeszowa ds. równego traktowania, powołanie miejskiej komisji ds. zwalczania przejawów pedofilii i nadużyć w Kościołach na terenie miasta Rzeszowa, usunięcie krzyży z urzędów miejskich, likwidacja symboli kościelnych przy drogach w mieście, wprowadzenie darmowych obiadów do szkół dla dzieci i młodzieży, całkowicie darmowa komunikacja miejska, czy obowiązkowa edukacja seksualna w szkołach na terenie miasta Rzeszowa.


Pomimo bardzo kontrowersyjnego programu, w całej sprawie nie było by nic zastanawiającego, gdyby nie wiek zapowiadanej kandydatki. Sabina Norbert Bobin ma dopiero 23 lata. Natomiast w Prawie Wyborczym art.11 § 1. czytamy:
Prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) ma: w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta – obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.
Sztab broni kandydatury uważając, że zgodnie z art. 32 Konstytucji, który mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”, jeżeli kandydat dopełni wszystkich formalności z zarejestrowaniem komitetu i zebraniem podpisów nie ma żadnych przeciwwskazań do wzięcia udziału w wyborach.
Kodeks wyborczy jest przekroczeniem kompetencji.
– czytamy w liście do redakcji.
Do tej pory niewyjaśniona została także kwestia rzekomego członkostwa w Stowarzyszeniu Młodych Demokratów, ponieważ organizacja wydała oświadczenie, w którym odcina się od informacji o działaniach Pani Sabiny Bobin.
Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o tym, że Pani Sabina Bobin(wcześniej Norbert Bobin) jest członkiem Stowarzyszenia Młodzi Demokraci region Podkarpacki oraz Młodzi Demokraci region Lubelski. Chcielibyśmy, również poinformować o tym, że koło Młodzi Demokraci w Kraśniku – nie istnieje od wielu lat.
– czytamy we wspólnym oświadczeniu Młodych Demokratów regionu Podkarpackiego i Lubelskiego.
We wtorek zostaliśmy poinformowani o planowanej rezygnacji kandydatury Pani Sabiny i przedstawieniu drugiej kandydatki. Przeczy temu jednak aktywność na profilu niezależnej kandydat na prezydenta Miasta Rzeszowa.