12,7 C
Rzeszów
czwartek, 17 czerwca, 2021
+

  Rozwój ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy oraz plany w zakresie rozwoju ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi to tematy dzisiejszej konferencji prasowej wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. W spotkaniu wzięła również udział dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Małgorzata Dankowska.

  Środowiskowe domy samopomocy są ośrodkami wsparcia dziennego przeznaczonymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnikami ŚDS są także osoby ze zdiagnozowanymi: nerwicami, depresją, demencją, encefalopatią, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, porażeniem mózgowym, zaburzeniami osobowości oraz chorobami narządu wzroku, słuchu, niedowładami i innymi chorobami somatycznymi sprzężonymi z wymienionymi zaburzeniami psychicznymi. Celem świadczonych usług jest zwiększenie zaradności i samodzielności uczestników zajęć, a także ich integracja społeczna.

  Podczas konferencji wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że na Podkarpaciu następuje systematyczny rozwój sieci ośrodków wsparcia, co skutecznie przyczynia się do przeciwdziałania izolacji społecznej osób korzystających z usług świadczonych przez jednostki organizacyjne pomocy społecznej.

  Od wielu lat realizujemy działania w zakresie wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi. Przejawia się to m. in w prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy. W naszym regionie funkcjonuje obecnie 70 takich placówek o łącznej liczbie ponad 2 700 miejsc dotowanych.  

  – powiedziała.

  źródło: https://rzeszow.uw.gov.pl

  Wojewoda mówiła również o zasadach ustalania dotacji na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy, które regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej. Zaznaczyła, że średnia miesięczna kwota dofinasowania na jednego uczestnika regularnie wzrasta. Przypomniała, że od 2017 r. do środowiskowych domów samopomocy kierowane są dodatkowe środki finansowe w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. 

  15 lutego skierowaliśmy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wniosek o przyznanie środków finansowych w wysokości ponad 11 mln zł na rozwój ośrodków wsparcia, w tym na utworzenie nowych środowiskowych domów samopomocy, jak również na niezbędne prace remontowe i inwestycyjne w istniejących placówkach. Planujemy uruchomienie dodatkowych 70 miejsc dla uczestników. Te nowe jednostki, które mogą powstać w to środowiskowe domy pomocy społecznej w gminie miejskiej Rzeszów, gminie wiejskiej Jawornik Polski oraz filia ŚDS w Zaczerniu. 

  – mówiła wojewoda.

  W 2020 r. na finansowanie funkcjonowania i rozwoju sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi z budżetu państwa przekazano środki finansowe w łącznej wysokości ponad 61 mln, w tym 1 mln 192 tys. zł na wydatki inwestycyjne oraz 3 mln 949 tys. zł na realizację programu „Za życiem”, tj. podwyższenie dotacji o 525,75 zł dla średniomiesięcznie 626 uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spectrum autyzmu. W ustawie budżetowej na 2021 r. dla środowiskowych domów samopomocy zabezpieczono środki w łącznej wysokości prawie 59 mln.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -