18,2 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Odbyło się posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj odbyło się posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W trakcie jego obrad radni przez aklamację przyjęli m.in. uchwały upamiętniające: 55. rocznicę święceń biskupich Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz  40. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

  Na wstępie wojewoda Ewa Leniart, na prośbę przewodniczącego Sejmiku, przedstawiła aktualną sytuację epidemiczną w regionie. Wynika z niej, że od 10 dni można zaobserwować nieznaczny, ale jednak stały wzrost liczby zachorowań, co skutkuje zwiększoną liczbą osób przebywających w szpitalach. Wojewoda nawiązała też do stanu wdrażania Narodowego Programu Szczepień.

  Szczepienia w naszym województwie realizowane są bardzo intensywnie. To już blisko 100 tys. dawek, które zostały podane mieszkańcom Podkarpacia. Dziś zaczynamy  szczepienia nauczycieli. Natomiast w ubiegłym tygodniu NFZ rozstrzygnął konkurs na realizację i zapewnienie mobilnych punktów szczepień. W związku z tym w najbliższym czasie rozpoczniemy także szczepienia osób niepełnosprawnych, które samodzielnie nie są w stanie dotrzeć do stacjonarnych punktów.

  – powiedziała Ewa Leniart.

  źródło: rzeszow.uw.gov.pl

  Wojewoda podziękowała radnym za inicjatywę upamiętniania ważnych rocznic w historii regionu.

  Bardzo dziękuje wysokiemu sejmikowi za uhonorowanie rocznicy święceń biskupich abpa Ignacego Tokarczuka. Ważna sprawą z perspektywy naszego regionu jest 40. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Apeluje, aby to wydarzenie zaznaczyć w sposób wyjątkowy, bowiem jest ono jednym z impulsów, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę pełni niepodległości.

  – mówiła Ewa Leniart.

  Radni podczas posiedzenia poparli działania zmierzające do utworzenia Makroregionalnej Strategii dla obszaru Karpat, której powstanie będzie wynikiem oczekiwań społeczności oraz licznych inicjatyw lokalnych. Podkreślono, że Karpaty mają strategiczne znaczenie dla Województwa Podkarpackiego, Polski i innych państw członkowskich UE oraz krajów spoza UE w obszarze makroregionu. Są obszarem posiadającym swoje unikalne walory, ale też specyficzne problemy, dlatego niezbędne jest wspólne działanie krajów i samorządów ponad granicami.

  Sporą część dyskusji radni poświęcili także, sytuacji portu lotniczego w Jasionce i budowie nowych łączników z autostradą oraz drodze ekspresowej S19.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -