1,5 C
Rzeszów
sobota, 4 grudnia, 2021
+

  Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło 73. żołnierzy. Ślubowanie odbyło się na terenie 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie.

  Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem dwóch 16-dniowych kursów szkolenia podstawowego, które odbyły się w Rzeszowie i Nowej Dębie. Organizatorami „szesnastki” były rzeszowski i sanocki Batalion Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

  Uroczystości na placu apelowym jednostki rozpoczął dowódca Brygady, płk Dariusz Słota. 

  Macie dziś szczególny przywilej. W 79. rocznicę powstania Armii Krajowej potwierdzicie słowami roty przysięgi wojskowej, swą deklarację pełnego i bezwarunkowego oddania się służbie Rzeczypospolitej.

  – mówił podczas powitania dowódca. 

  źródło: rzeszow.uw.gov.pl

  W ślubowaniu żołnierzy rozpoczynających służbę w formacji uczestniczyła również wojewoda Ewa Leniart, która w swoim przemówieniu przypomniała o tradycjach polskiego wojska i rodowodzie brygady.

  W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej witam Was w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze WOT nawiązują w swych tradycjach zarówno do Armii Krajowej, jak i niezłomnych bohaterów, obrońców Ojczyzny z okresu powojennego, gdy o suwerenność Polski długo trzeba było walczyć. Oni pozostawali wierni przysiędze którą składali, przysiędze wierności i woli służby Rzeczypospolitej Polskiej.

  – mówiła Ewa Leniart.  

  Kończąc swoje wystąpienie, wojewoda pogratulowała i złożyła życzenia, rozpoczynającym dziś służbę podkarpackim “terytorialsom”.

  źródło: rzeszow.uw.gov.pl

  Dzisiejsza przysięga to dopiero początek drogi szkoleniowej terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielone jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -