20,4 C
Rzeszów
środa, 23 czerwca, 2021
+

  Rzeszów uczcił 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś w Rzeszowie, jak zawsze 14 lutego, upamiętniono rocznicę powstania Armii Krajowej. W związku z trwającą pandemią, w tym roku uroczystości miały charakter symboliczny.

  Dokładnie 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz, na mocy którego przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja ta była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi na uchodźctwie w Londynie. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Dzisiejsze obchody znacznie różniły się od ubiegłorocznych. W tym roku nie było oficjalnej mszy świętej i przemówień. Ze względu na trwającą pandemię pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” odmówiono modlitwę w intencji poległych i złożono wieńce.

  W uroczystościach w Rzeszowie wzięli udział przedstawiciele wojska, Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Strzeleckiego “Strzelec” oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Armia Krajowa wciąż uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -