-2,5 C
Rzeszów
niedziela, 23 stycznia, 2022
+

    Rzeszów uczcił 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

    Polecamy

    Martyna Cios
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dziś w Rzeszowie, jak zawsze 14 lutego, upamiętniono rocznicę powstania Armii Krajowej. W związku z trwającą pandemią, w tym roku uroczystości miały charakter symboliczny.

    Dokładnie 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz, na mocy którego przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja ta była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi na uchodźctwie w Londynie. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

    fot. Kurier Rzeszowski

    Dzisiejsze obchody znacznie różniły się od ubiegłorocznych. W tym roku nie było oficjalnej mszy świętej i przemówień. Ze względu na trwającą pandemię pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” odmówiono modlitwę w intencji poległych i złożono wieńce.

    W uroczystościach w Rzeszowie wzięli udział przedstawiciele wojska, Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

    fot. Kurier Rzeszowski

    Armia Krajowa wciąż uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -