17,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Podpisano umowę między Uniwersytetem Rzeszowskim, a jednostkami samorządu wojewódzkiego

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podległe samorządowi województwa szpitale w Rzeszowie i Przemyślu oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego zawarły umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim, która precyzuje nowe ramy współpracy na rzecz rozwoju kierunku lekarskiego.

  Nie jest to pierwsza umowa o współpracy pomiędzy wojewódzkimi placówkami medycznymi, a uniwersytetem. Poprzednie porozumienia wymagały jednak aktualizacji i regulacji zasad w zakresie kształcenia w zawodach medycznych. Podpisanie nowych umów było poprzedzone wieloma spotkaniami roboczymi z udziałem zarządu województwa, dyrektorów jednostek oraz radców prawnych, podczas których  strony zawartych umów pracowały nad opracowaniem i przyjęciem nowych dokumentów.

  Podpisy pod umową złożyli dyrektorzy Klinicznych Szpitali Wojewódzkich nr 1 i nr 2 w Rzeszowie, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego umowę podpisał rektor uczelni, Sylwester Czopek.

  źródło: podkarpackie.pl

  Cieszymy się, że jest kontynuacja umów ze szpitalami w Rzeszowie, ale też że dołącza do tego grona szpital wojewódzki w Przemyślu. Kształcenie studentów jest naszą wielką troską. Chcielibyśmy, aby ilość lekarzy i ich kompetencje rosły, a tego nie osiągniemy bez współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

  – mówił marszałek Władysław Ortyl.

  Marszałek wspominał także, że podpisywana umowa jest pewnym etapem współpracy, ponieważ jeszcze szybsze szkolenie przyszłych lekarzy może zapewnić jedynie uniwersytecki szpital kliniczny.

  Jesteśmy świadkami etapowego wydarzenia, bo zamykamy pierwszy etap funkcjonowania UR na podstawie starych umów. Potrzebne było nowe otwarcie, nowe rozdanie i dzisiaj tego dokonujemy, ale bardzo ważne jest to, że porozumienie ma zapis, że będzie obowiązywało do momentu, aż nie zostanie uruchomiony szpital uniwersytecki, który przejmie część zadań szpitali wojewódzkich. Mam nadzieję, że ten czas oczekiwania nie będzie długi.

  – mówił Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  źródło: podkarpackie.pl

  Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu nie był do tej pory związany umową z uniwersytetem. Teraz współpraca szpitala z uczelnią zostanie podjęta w nowym oddziale klinicznym – ginekologii i położnictwa z pododdziałem ginekologii onkologicznej.

  Cieszymy się, że szpital w Przemyślu może dzisiaj dołączyć do grupy szpitali, które współpracują z Uniwersytetem Rzeszowskim. Jest nam bardzo miło. Będzie to współpraca w ramach oddziału ginekologiczno-położniczego. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tej współpracy naukowej.

  – zapewniała Barbara Stawarz, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -