20,2 C
Rzeszów
środa, 23 czerwca, 2021
+

  Apel o wprowadzenie standardów urbanistycznych gwarantujących mieszkańcom Rzeszowa właściwe warunki

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Stowarzyszenie Architektów Polskich z oddziałem w Rzeszowie wystosowało dziś apel skierowany do przyszłego Prezydenta Miasta Rzeszowa, w którym podkreślają problemy zagospodarowania przestrzennego w mieście oraz wyrażają nadzieję na aktywne uczestnictwo w racjonalnej polityce przestrzennej.

  Architekci podsumowali okres pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Rzeszowa przez Tadeusza Ferenca, zwrócili uwagę na szereg pozytywnych działań, ale również zwrócili uwagę na nierozwiązane do tej pory problemy dotyczące zagospodarowania przestrzennego.

  Chaos urbanistyczny zagraża spójności funkcjonalnej miasta i stanowi wyzwanie z punktu widzenia zmian klimatycznych. Od wielu lat jako środowisko architektów i urbanistów wskazujemy na konieczność systemowego podejścia do tego zagadnienia oraz ryzyka wynikające z jego ignorowania. Mówimy o konieczności przygotowania miasta na upały, okresy suszy, gwałtowne opady. Zielona infrastruktura jest konieczna, żeby zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła, poprawić mikroklimat i jakość życia.

  – czytamy w apelu.

  W piśmie podkreślono ogromne wyzwanie przed jakim stoi przyszły włodarz miasta, m.in. konieczność uporządkowania polityki przestrzennej, zwiększenie roli partnerów społecznych w jej kształtowaniu, zwiększenie transparentności informacji dotyczących inicjatyw inwestycyjnych i zagospodarowania przestrzennego.

  Zwracamy uwagę na znaczenie studium uwarunkowań przestrzennych i zagospodarowania przestrzennego, które w przyszłości pozwoli na zwiększenie racjonalności wykorzystania przestrzeni miasta oraz ochronę najcenniejszych kulturowo i przyrodniczo obszarów.

  – czytamy dalej.

  SARP w swoim apelu podkreślił również fakt, że w planowaniu i rozwoju miasta brakuje wykorzystania zaplecza eksperckiego środowiska akademickiego Rzeszowa. Wprowadzenie większej jawności w proces planowania przestrzennego mógłby znacznie poprawić jakość prac.

  Projekty przestrzeni publicznych oraz najważniejszych budynków, które ją tworzą powinny być wykonywane wyłącznie na podstawie konkursów architektonicznych. Należy ograniczyć możliwości wykorzystywania administracyjnych decyzji o warunkach zabudowy (inwestowanie na terenach nieobjętych planami winno mieć charakter wyjątkowy).

  – podkreślają działacze stowarzyszenia.

  W podsumowaniu zaapelowano o wprowadzenie standardów urbanistycznych, obejmujących warunki zagospodarowania i zabudowy terenów oraz wyrażono nadzieję na pozytywne działania w tej sprawie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -