21,6 C
Rzeszów
sobota, 2 lipca, 2022
+

  Podsumowanie koncertu charytatywnego w Malawie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę, 31 stycznia 2021 r.o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Malawie odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. „Ostatki kolędowe”. Koncert dedykowany był choremu na porażenie mózgowe Michałowi Niemczykowi, który mieszka w Malawie.

  Michałek uczy się gry na fortepianie i keyboardzie w  Prywatnej Szkole Muzycznej „Nutka” w Rzeszowie, ul. Rejtana 30 (filia w Malawie), prowadzonej przez Panią Bożenę Stachyrę. Chłopiec bardzo lubi dzielić się muzycznym talentem i swoimi kompozycjami z innymi ludźmi. Muzyka i nauka gry na instrumentach jest dla niego jedną z form terapii.

  Michał to sympatyczny 12 – latek, który od urodzenia zmaga się z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Postać spastyczna choroby powoduje ogromne problemy z napięciem mięśniowym. Pomimo codziennej pracy i żmudnej, prowadzonej od 4-go miesiąca życia rehabilitacji Michał ma wciąż problem z utrzymaniem równowagi i koordynacji; na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, ma już za sobą 5 poważnych operacji. Ostatnia operacja była przeprowadzona w Klinice Ortopedycznej w Aschau w Niemczech w lipcu i wrześniu 2020 roku. Michał miał operowane prawe kolano i stopę oraz usuwane śruby pozostałe po operowanym w 2018 r. biodrze. Aktualnie wymaga intensywnej, codziennej rehabilitacji, aby powrócić do kondycji sprzed operacji, a w perspektywie czeka go również operacja lewej stopy i kolana.

  źródło: materiały prasowe organizatorów

  Michał jest wiecznym optymistą, w tej chwili realizuje 6 klasę szkoły podstawowej integracyjnej w Rzeszowie, bardzo chętnie uczestniczy w życiu społecznym placówki, ma niesamowity talent aktorski i trenuje karate z osobami na wózkach, uczestniczył też w warsztatach dziennikarskich dla dzieci. Bije od niego tak duża energia życiowa, że z zewnątrz nie widać, że przecież każdego dnia towarzyszy mu też niesamowity wysiłek fizyczny, częste zmaganie się z cierpieniem i intensywną codzienną rehabilitacją.  

  Pomysłodawcą koncertu był syn Pani Bożeny, który zainspirował rodzimych artystów do działania w tak szlachetnym celu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Sołtysa miejscowości Malawa, a zarazem Kapelmistrza tutejszej Kapeli Malawianie-Pana Eugeniusza Piotrowskiego, pianistkę Magdalenę Prejsnar-Wąsacz (Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego), Bożenę Stachyrę i Księdza Proboszcza Marka Kiełbasę. Koncert z wiadomych przyczyn transmitowany był online. Patronem medialnym wydarzenia byli: Kurier Rzeszowski-portal i gazeta, TVi, Radio Via, Sołectwo Malawa i Gminny Ośrodek Kultury w Krasnem (filia w Malawie).

  źródło: YouTube

  Podczas koncertu wybrzmiały kolędy tradycyjne, pastorałki i pieśni nawiązujące do Bożego Narodzenia. Występ rozpoczął nasz główny bohater – Michał Niemczyk. Na scenie zaprezentowali się wyłącznie artyści z miejscowości Malawa. Zabrzmiały trąbki, klarnety, cymbały, skrzypce, altówka, fortepian, akordeony, perkusja, gitara basowa, kontrabas, flet i oczywiście wokaliści. Koncert był wielopokoleniowy, bowiem wystąpiły zarówno dzieci, młodzież, jak i dojrzali artyści.

  Organizatorzy i wykonawcy zwracają się z gorącą prośbą o wsparcie finansowe kosztownej rehabilitacji Michałka. Pomóc można w dwojaki sposób-wpłacając darowiznę na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”  nr konta 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, koniecznie podając w tytule przelewu: „10346 Niemczyk Michał-darowizna” (http://dzieciom.pl/podopieczni/10346, lub przekazując swój 1% podatku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -