17,5 C
Rzeszów
czwartek, 17 czerwca, 2021
+

  Podkarpacka Policja podsumowała 2020 rok

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Policyjne podsumowanie wykazało, że w minionym roku bezpieczniej było na drogach, odnotowano też mniej przestępstw kryminalnych. Wzrosła skuteczność w ściganiu sprawców i zabezpieczaniu majątków przestępców. Policja osiągała także sukcesy w walce z przestępczością gospodarczą i narkotykową.

  W ciągu całego roku, na Podkarpaciu doszło do 32.298 przestępstw, ta liczba jest wyższa niż w roku poprzednim, ale wynika to z wysokiej skuteczności ujawniania przestępstw gospodarczych, których odnotowano blisko 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Przestępstwa określane mianem pospolitych tj. bójki i pobicia, rozboje, kradzieże, włamania, uszkodzenia ciała i zniszczenie mienia, wyniosły 6.200 przypadków, a to o 285 mniej niż przed rokiem. Odnotowano także o połowę mniejszą ilość zabójstw lub ich usiłowania.

  Zwalczanie przestępczości ekonomicznej, zwłaszcza w obszarze przestępczości podatkowej , zamówień publicznych i na szkodę interesów Unii Europejskiej to wciąż priorytetowe zadania, jakie stawia sobie Policja. W ubiegłym roku, policjanci z KWP w Rzeszowie zatrzymali osoby, które odpowiadają za wielomilionowe wyłudzenia i oszustwa podatkowe. Policjanci skutecznie walczyli też z przestępczością narkotykową. Ujawnili 1.942 przestępstwa narkotykowe i zabezpieczyli narkotyki o wadze ponad 104 kg. Wciąż priorytetem jest też zwalczanie przestępstw popełnianych za pośrednictwem Internetu.

  W ubiegłym roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1.166 wypadków, śmierć poniosło 132 osoby, a 1.237 zostało rannych. Spadła liczba kierujących pod wpływem alkoholu, ale drastycznie wzrosła przekroczeń dopuszczalnej prędkości. Od ponad 1,5 roku na Podkarpaciu działa policyjna grupa Speed. Funkcjonariusze ruchu drogowego, wchodzący w jej skład, starają się zapewnić bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego regionu. Na co dzień starają się przeciwdziałać agresywnym i niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

  Mieszkańcy chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ciągu roku, odnotowano około 16 tysięcy nowych zgłoszeń. Wszystkie zostały zweryfikowane, a blisko połowa została potwierdzona i wyeliminowana. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazują przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

  Rok 2020 był kolejnym rokiem, w którym realizowano inwestycje finansowane ze środków “Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020”. Największą inwestycją, zakończoną pod koniec 2020 roku, była budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Jaśle i Posterunku Policji w Zagórzu. Nowy wygląd i funkcjonalność zyskał budynek Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie. W minionym roku policyjna flota powiększyła się o 51 nowych pojazdów służbowych, z czego 14 to radiowozy nieoznakowane.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -