piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Łańcucka spółdzielnia liderem innowacji na Podkarpaciu

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie stawia na pionierskie w regionie rozwiązania obniżające koszty ogrzewania.

    Udało nam się pozyskać dofinansowanie na ocieplenie trzech budynków, w standardach dla roku 2023. Zastosowaliśmy również fotowoltaikę, z której zasilane są wspólne części budynków, czyli oświetlenie wejść, piwnic i pomieszczeń korytarzowych

    źródło: materiały prasowe spółdzielni

    – zaznacza prezes spółdzielni Andrzej Micke.

    Jak podkreśla prezes Micke, duża część mieszkańców, to osoby w wieku poprodukcyjnym, dla których każda oszczędność jest ważna. W dwóch z zarządzanych przez spółdzielnię budynków zainstalowano innowacyjny system Egain. To szwedzka technologia, która korzystając z parametrów temperatury zewnętrznej w inteligentny sposób pozwala zoptymalizować zużycie energii cieplnej, a tym samym obniżyć koszty ogrzewania. System monitoruje prognozowane zmiany pogodowe i z wyprzedzeniem dostosowuje poziom grzania do zapowiadanych warunków atmosferycznych. To rozwiązanie, z którego w kilkunastu krajach Europy korzysta ponad 350 tysięcy mieszkań.

    źródło: materiały prasowe spółdzielni
    źródło: materiały prasowe spółdzielni

    Oszczędność w budynkach wielorodzinnych, gdzie zastosowano ten system wyniosła w jednym sezonie 17 tys. zł, co stanowi obniżenie kosztów ogrzewania dla danego okresu o 14%. To dość obiecujący wynik. Skłaniam się więc, żeby w innych budynkach również go wprowadzać. Natomiast warunkiem koniecznym jest, aby te budynki były maksymalnie docieplone, by osiągnąć jak największą efektywność

    – dodaje prezes Micke.

    źródło: materiały prasowe spółdzielni

    Spółdzielnia planuje również zainstalowanie turbin wiatrowych na 33 budynkach.

    – Byliśmy jednym z ponad 160 podmiotów, którym udało się uzyskać dofinansowanie do OZE, ale tylko my zdecydowaliśmy się na turbiny. Staramy się jak największą część działań finansować z dotacji, ale wiemy też, że zainwestowane środki własne przyniosą oszczędności w długofalowej perspektywie. Spółdzielnia w Łańcucie zarządza kilkudziesięcioma budynkami, zamieszkałymi przez niemal 1/4 mieszkańców miasta

    – mówił prezes Micke.

    źródło: materiały prasowe spółdzielni

    Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem na temat innowacyjnych projektach oszczędnościowych Spółdzielni Mieszkaniowej w Łańcucie, o których opowiada prezes Andrzej Micke.

    Jak duża jest SM w Łańcucie?

    Andrzej Micke: Jesteśmy spółdzielnią średniej wielkości, która administruje czterdziestoma trzema budynkami własnymi i pięcioma wspólnotami mieszkaniowymi. W naszych zasobach mieszka ok. 4 tys. mieszkańców Łańcuta.

    W jaki sposób obniżacie Państwo koszty eksploatacyjne w administrowanych
    budynkach?

    Andrzej Micke: Postawiliśmy na termomodernizację oraz właściwe zarządzanie kosztami i zasobami finansowymi, które wpłacają nam mieszkańcy. Wiąże się to z docieplaniem budynków, które wcześniej nie zostały objęte termomodernizacją. W bieżącym roku ocieplimy wszystkie budynki, którymi zarządzamy. Na ten cel udało nam się pozyskać środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zamontowaliśmy również instalacje fotowoltaiczne, z których zasilane są wspólne części budynków, czyli oświetlenie wejść, piwnic i pomieszczeń korytarzowych. W dwóch budynkach na os. Generała Maczka zainstalowaliśmy innowacyjne szwedzkie rozwiązanie – System Egain, który wspomaga nasze działania związane z oszczędzaniem energii. Duża część mieszkańców naszych budynków to seniorzy, których możliwości finansowe są ograniczone. Dlatego każde działanie w kierunku oszczędności jest dla nich jak najbardziej korzystne, a z naszych obliczeń wynika, że oszczędność związana z inteligentnym zarządzaniem ciepłem wyniosła rocznie ok. 14%. To dość obiecujący wynik. Skłaniam się więc, żeby wprowadzić system firmy Egain także w innych budynkach. Natomiast warunkiem koniecznym jest, aby te budynki były maksymalnie docieplone, by osiągnąć jak największą efektywność.

    Jaką kwotę udało się zaoszczędzić dzięki temu rozwiązaniu do tej pory?

    Oszczędność dzięki systemowi Egain to kwota rzędu 17000 zł w jednym sezonie grzewczym. Jak wiemy, znaczna część opłat eksploatacyjnych za użytkowanie mieszkań w budynkach wielorodzinnych to koszt ogrzewania. Każde działanie obniżające te koszty oznacza mniejsze opłaty dla mieszkańców.

    Jakie działania oszczędnościowe lub proekologiczne planujecie Państwo przeprowadzić w najbliższym czasie?

    Jesteśmy w tej chwili w trakcie realizacji projektu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Jest to pilotażowy projekt w tej części Polski, nakierowany na odnawialne źródła energii. Postanowiliśmy skorzystać z turbin wiatrowych zamiast z ogniw. Planowane są na 33 budynkach. Byliśmy jednym z ponad 160 podmiotów, którym udało się uzyskać dofinansowanie, ale tylko my zdecydowaliśmy się na turbiny. Z tego co wiem, jesteśmy pierwsi na Podkarpaciu, więc chętnie podzielę się informacjami z wszystkimi zainteresowanymi tego typu oszczędnościami. Natomiast część energii planujemy przeznaczyć również na zasilanie pomieszczeń w łańcuckim liceum. Chcemy połączyć działalność dla spółdzielni z działalnością na rzecz pozostałej części lokalnej społeczności.

    Zwykle, żeby oszczędzić, trzeba zainwestować. Jak mieszkańcy zapatrują się na to, że zyski i oszczędności są dopiero w perspektywie długofalowej?

    Tak jak wspominałem, jesteśmy w programie Marszałka Województwa Podkarpackiego. W związku z tym dla tej inwestycji otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 85%. Tym samym wystarczyło mieć zaledwie 15% wkładu z funduszu remontowego spółdzielni. Tym samy, wydatek nie był aż tak wielki, choć sama inwestycja opiewała na kwotę przekraczającą milion złotych. Najważniejsze jednak, że daje perspektywę na oszczędzenie w przyszłości. Podobnie docieplenie budynków. Jeśli chodzi o szwedzki system zarządzania ogrzewaniem Egain, koszty te pokryliśmy z funduszu remontowego. Dzięki zainwestowanym w taki sposób środkom w następnych latach płacimy jednak znacząco mniej za ogrzewanie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com