sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Pamięć o ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W 2005 r. Zgromadzenie ONZ uchwaliło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchodzony jest na całym świecie 27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

  Na Podkarpaciu obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu organizowane są już po raz trzynasty. W tym roku ze względu na czas pandemii formą tych obchodów było zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holokaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.

  źródło: IPN Rzeszów/ fot. Katarzyna Gajda-Bator

  Delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie: dr hab. Elżbieta Rączy, dr Piotr Szopa i dr Wojciech Hanus złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Głazie, w parku, na terenie nieistniejącego już XVI – wiecznego cmentarza żydowskiego, zniszczonego w czasie II wojny światowej.

  Miejsce to nosi obecnie nazwę plac Ofiar Getta i jest usytuowane w pobliżu dwóch synagog. Na monumencie umieszczona jest pamiątkowa tablica z inskrypcją, że w tym miejscu zgromadzono ludność żydowską, która została wywieziona do obozów zagłady.

  źródło: IPN Rzeszów/ fot. Katarzyna Gajda-Bator
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com