środa, 7 czerwca, 2023
+

  Spotkanie dotyczące funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego w Jaśle

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś, z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odbyło się spotkanie stron zaangażowanych w dyskusję dotyczącą funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego w Jaśle.

  W rozmowach wzięli udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku, Dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu oraz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Jasielski i Starosta Krosnieński.

  W trakcie spotkania wojewoda przedstawiła zasady, na jakich zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, wojewoda tworzy i prowadzi jedną dyspozytornię medyczną w województwie.

  Docelowym modelem dla województwa podkarpackiego jest funkcjonowanie jednej dyspozytorni medycznej, obejmującej zasięgiem działania obszar całego Podkarpacia, a tym samym jeden podkarpacki rejon operacyjny

  – powiedziała w trakcie spotkania wojewoda Ewa Leniart.

  W myśl tej zasady, w 2018 r. utworzone zostały: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, które objęły swoim zasięgiem działania rejony operacyjne obejmujące po kilka powiatów.

  NFZ Oddział w Rzeszowie ogłosił postępowanie konkursowe o zawarcie umów w rodzaju ratownictwo medyczne na jeden podkarpacki rejon operacyjny. Sposób prowadzenia postępowania konkursowego jest regulowany przez odrębne przepisy, które określają m.in. warunki, jakie muszą spełnić podmioty ubiegające się o zawarcie umowy z NFZ. Zgodnie z powyższymi, to ww. podmioty wskazują w szczególności formę udzielania świadczeń w rejonie operacyjnym. Wojewoda nie ma żadnego wpływu na organizację i przebieg postępowania konkursowego NFZ, nie określa również żadnych wymogów co do podmiotów udzielających świadczeń, czy też sposobu realizacji umowy z NFZ.

  W związku z centralizacją Państwowego Ratownictwa Medycznego, w grudniu 2020 roku dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zaproponował przejęcie 45 z 64 ratowników medycznych z Jasła. Na takie rozwiązanie jasielscy ratownicy nie chcą się zgodzić w obawie przed utratą pracy.

  Na zakończenie spotkania, wojewoda Ewa Leniart zwróciła się z prośbą do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie o jak najszybsze wypracowanie rozwiązania zaistniałej sytuacji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com