4,9 C
Rzeszów
czwartek, 25 lutego, 2021

Muzeum Okręgowe zaprasza na warsztaty ,,W zakonnej aptece”

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza do udziału w kolejnym ciekawym spotkaniu w ramach cyklu Niedziele w Muzeum. Tym razem uczestnicy przeniosą się do zakonnej...
+

  Książka o ul. 3 Maja w Rzeszowie dostępna w księgarni internetowej

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego poinformowała o tym że książka “Ulica 3 Maja w Rzeszowie” jest już dostępna w księgarni internetowej fundacji. Książka przedstawia nieznane oblicze rzeszowskiej ulicy, mieszkańców miasta i ich codziennego życia.

  Książkę można zakupić tutaj:http://books.archeologia.rzeszow.pl/pl/pozostale/106-ulica-3-maja-w-rzeszowie.html.

  Impulsem do powstania tomu były badania archeologiczne prowadzone na ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Książka prezentuje dzieje najważniejszej rzeszowskiej ulicy oraz jej rolę w historii miasta. Jest to bogato ilustrowana, napisana przystępnym językiem wyprawa w głąb najdawniejszych dziejów Rzeszowa. W czasie lektury dowiemy się, jak zmieniała się ta ulica, jakim zdrowiem cieszyli się mieszkańcy miasta oraz poznamy przedmioty, jakich używali na co dzień. Poznamy też tajniki pracy archeologów, historyków oraz szerokiej gamy badaczy z innych dziedzin, współpracujących z archeologami.

  źródło: screenshoty z książki

  Okazją do przyjrzenia się dziejom ul. 3 Maja były prace modernizacyjne w 2017 roku, które nadały nawierzchni ulicy nową postać. Autorzy książki zwracali uwagę nie tylko na to, co widać gołym okiem spacerując ulicą, ale również dokumenty niewidoczne (w w szczególności podziemne nawarstwienia kulturowe i znajdujące się w nich zabytki ruchome). Remont nawierzchni prowadzony przez firmę STRABAG Sp. z o.o. prowadzony był w taki sposób, by archeolodzy mieli możliwość przeprowadzenia badań i wykonania dokumentacji. Prace nad książką trwały jeszcze po zakończeniu prac w zaciszu gabinetów, pracowni badawczych, archiwów, bibliotek i pracowni konserwatorskich, dzięki czemu udało się znacząco rozszerzyć wiedzę o Rzeszowie, jego historii i rozwoju przestrzennym w XVI–XIX wieku, ludziach, którzy miasto zamieszkiwali oraz ich działalności.

  Publikację otwiera szerokie omówienie zasadniczych prac badawczych w terenie, autorstwa archeologów Pawła Kocańcy i Eweliny Ocadrygi-Tokarczyk, opisanych na tle historii Rzeszowa w średniowieczu i czasach nowożytnych.

  Dzieje układu przestrzennego ulicy i jej zabudowy w XVII–XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wartości zabytków architektury tego obszaru, przybliża w kolejnym rozdziale historyk sztuki Hubert Mącik.

  źródło: screenshoty z książki

  Archeometra Joanna Trąbska i inżynier ceramiki Barbara Trybalska omówiły umiejętności i efekty pracy rzeszowskich glazurników sprzed wieków, zaś archeolodzy Paulina Gorazd-Dziuban, Paweł Kocańda i Judyta Nawrot-Bukowiec – kafle, jakie odkryto podczas wykopalisk.

  Trzy następne rozdziały poświęciliśmy samym ludziom – dawnym mieszkańcom Rzeszowa, których doczesne szczątki wydobyto przy pracach ziemnych. Antropolog Joanna Rogóż przebadała szczegółowo zachowane kości, co pozwoliło nakreślić obraz biologiczny części rzeszowskiej populacji, w tym kondycji zdrowotnej i możliwych powodów śmierci poszczególnych osób. Radiolog Wiesław Guz oraz inżynier Adrian Truszkiewicz wprowadzają nas w świat nauk medycznych i dowodzą użyteczności radiologii w badanie szczątków zmarłych już osób. Z kolei antropolog Marta Kurek pokazuje, jak wiele ważnych informacji o życiu dawnych rzeszowian można odczytać
  z ich uzębienia.

  źródło: screenshoty z książki

  Książkę zamyka katalog najciekawszych zabytków ruchomych pozyskanych podczas badań ulicy 3 Maja, opracowany przez Pawła Kocańdę.

  Według autorów informacje te dają podstawy dla umiłowania lokalnej historii, ale także mogą mieć swoje odzwierciedlenie w przestrzeni miasta. Przykładem tego jest ekspozycja dawnych nawierzchni odkrytych podczas badań, jaką zrealizowano na ulicy 3 Maja, która zaciekawia mieszkańców Rzeszowa i odwiedzających miasto turystów.

  źródło: screenshoty z książki
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -