10,4 C
Rzeszów
poniedziałek, 23 maja, 2022
+

  Zdalne posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj w Rzeszowie odbyły się obrady Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną posiedzenie odbyło się w formie zdalnej. W obradach wzięła udział wojewoda Ewa Leniart, która omówiła sytuację epidemiczną w regionie oraz realizację Narodowego Programu Szczepień.

  Ewa Leniart poinformowała zgromadzonych o tym, że sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie jest na ten moment stabilna.

  – Liczba zachorowań w niektórych dniach spada nawet poniżej 100 przypadków na dobę. Utrzymujemy bezpieczną rezerwę łóżek covidowych, niemniej jednak prawie 400 łóżek zostało w ciągu ostatnich trzech tygodni przywróconych do opieki nad pacjentami  niecovidowymi  

  – podsumowała wojewoda.

  Wojewoda przedstawiła również dotychczasową  realizację Narodowego Programu Szczepień. Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 zostały podane 27 grudnia ubiegłego roku osobom z grupy „0”.

  – Według statystyk w naszym regionie zarejestrowanych jest ponad 36 tys. 200 osób, które wykonują zawody medyczne. Do tej pory pierwszą dawką zaszczepiono ok. 50 proc. białego personelu 

  – powiedziała Ewa Leniart.

  fot. materiały PUW

  Przypominamy, że w tym tygodniu rozpoczynają się szczepienia kolejnej grupy, do której należą pensjonariusze domów pomocy społecznej, szczególnie narażeni na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19.

  Rejestracja dla seniorów, którzy skończyli 80 lat ruszyła od 15 stycznia. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Informacje na temat szczepień są dostępne tutaj .

  Osoby, które będą chciały się zaszczepić przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do puntu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Informacja na temat transportu do punktu szczepień wraz z wykazem kontaktów jest dostępna tutaj.

  – Dziękuję  jednostkom samorządu terytorialnego, zawłaszcza szczebla gminnego, które będą nam pomagać realizować proces dowozu osób starszych, niepełnosprawnych  i niesamodzielnych do punktu szczepień po to, aby takie osoby bez problemu mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia się

  – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

  Podczas dzisiejszej sesji podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor przedstawił informację  na temat trwającej od 11 do 17 stycznia akcji testowania nauczycieli klas 1 – 3 oraz pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa. Badania były dobrowolne i bezpłatne

  – W naszym województwie do badań zgłosiło się 85 proc. personelu, przebadaliśmy ponad 6 tys. osób 

  – podkreślił dr  Adam Sidor

  Inspektor podziękował również instytucjom zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie przedsięwzięcia – żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Podkarpackiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia.

  W dalszej części posiedzenia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęto m. in. uchwały w sprawie budżetu województwa na 2021 r., uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Podkarpackiego na 2021-2045, uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Województwa Podkarpackiego na lata 2020-2023 z perspektywą do 2027 r. wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -