sobota, 30 września, 2023
+

  Rusza Rzeszów Carpathia Festiwal 2021. Jacek Cygan gościem honorowym

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rozpoczyna się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Wykonawcy autorskich piosenek z całego świata mają szansę zdobyć zaproszenie na wielki finał 20-22 sierpnia 2021 roku i udziału w koncertach na rzeszowskim Rynku oraz w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Gościem honorowym festiwalu i jednym z jurorów będzie Jacek Cygan. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca lutego.

  Finał festiwalu odbędzie się w drugiej połowie sierpnia, w Rzeszowie. Celem organizatorów jest wypromowanie autorskich utworów i młodych artystów. Z towarzyszeniem znakomitych muzyków orkiestry festiwalowej o Grand Prix zawalczą wykonawcy z różnych zakątków Europy i świata wyłonieni w eliminacjach.

  fot. materiały strony Carpathia Festiwal na Facebooku

  Do udziału w Festiwalu mogą zgłosić się osoby w wieku od 16 roku życia, z całego świata –soliści, duety, tercety i kwartety. Do prezentacji festiwalowej uczestnicy przygotowują dwie piosenki autorskie w dowolnym języku – kompozycje napisane przez samego wykonawcę lub specjalnie dla niego. Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną do 28 lutego 2021 roku, a w nim nagrania utworów oraz inne wymagane regulaminem załączniki. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.carpathia.rzeszow.pl

  – informuje dr Anna Czenczek, dyrektor Rzeszów Carpathia Festival.

  Na podstawie nadesłanych utworów Komisja Kwalifikacyjna wyłoni zwycięzców I Etapu konkursu i ogłosi, kto wystąpi w finale. Podczas Rzeszów Carpathia Festival, 20-22 sierpnia 2021 roku, najlepszy wykonawca zdobędzie Grand Prix Festiwalu – m.in. dofinansowanie wydania płyty lub organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do wykonania koncertu w kolejnej edycji festiwalu – 15 tys. zł. Jurorzy przyznają także nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, a także za najlepszą kompozycję i dla największej osobowości scenicznej. Przewidziane są również indywidualne wyróżnienia jurorskie.

  fot. materiały strony Carpathia Festiwal na Facebooku

  Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu od jego pierwszej edycji w 2005 roku jest Anna Czenczek. Współgospodarzami wydarzenia są: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Estrada Rzeszowska. Już 15 lat temu, podczas drugiej edycji, festiwal zyskał status wydarzenia o zasięgu międzynarodowym. Od tej pory informacje o nim i zaproszenia do udziału docierają do artystów na całym świecie.

  W dotychczasowych edycjach o udział w finale Rzeszów Carpathia Festival walczyli wokaliści i zespoły reprezentujące 30 krajów – z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wielu z nich występ w stolicy Podkarpacia otworzył drzwi do wielkiej sławy. Z festiwalem wiążą się początki kariery m.in. Tomka Szczepanika i zespołu Pectus, Edi Ann – wokalistki Varius Manx, Sary Chmiel – wokalistki zespołu Łzy, Kasi Moś – reprezentującej Polskę podczas Eurowizji 2017, Tercetu Mocha – CSWRZESZÓW wyróżnionego na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Kasi Popowskiej i Sarsy, a także takich artystów zagranicznych, jak Marek Ztracený (zdobywca czeskiego Słowika), czy Peter Cmorik (zdobywca słowackiego Złotego Słowika). Wokalista czy zespół wokalny, by zdobyć Grand Prix na Rzeszów Carpathia Festival musi w eliminacjach pokonać kilkuset konkurentów z kilkudziesięciu krajów świata.

  fot. materiały strony Carpathia Festiwal na Facebooku

  Podczas konkursowego koncertu w Rzeszowie wykonawcom towarzyszy Orkiestra Festiwalowa. Od 2017 roku dyryguje nią Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie – pianista, producent i aranżer muzycznych takich programów dla telewizji, jak „Taniec z Gwiazdami”, czy „Przebojowa Noc”, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz innych koncertów, a także realizacji płytowych. W stworzonym przez niego festiwalowym zespole występują znani muzycy sesyjni i koncertowi, współpracujący na stałe z takimi gwiazdami jak np.: Edyta Górniak, Janusz Radek, Irena Santor, Robert Chojnacki, Marek Kościkiewicz, Paweł Kukiz, Sylwia Grzeszczak, Mieczysław Szcześniak, Robert Janson.

  Wykonawcy z całego świata prezentują swój talent przed szeroką publicznością, a zwłaszcza przed Jury, w skład którego wchodzą autorytety świata muzyki. Zasiadali w nim m.in., Dorota Szpetkowska, Marek Kościkiewicz, Krzysztof Dzikowski, Tomasz Szczepanik, Jerzy Petersburski Jr, Ewa Farna, Danuta Błażejczyk, Halina Frąckowiak, przedstawiciele wytwórni płytowej Universal Music Polska oraz dyrektorzy zagranicznych festiwali.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com