1,3 C
Rzeszów
wtorek, 2 marca, 2021

Amelia Borkowska z Rzeszowa zakwalifikowana do dalszego etapu The Voice Kids

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury oczarowała swoim występem jurorów i zakwalifikowała się do dalszego etapu telewizyjnego programu The Voice Kids. Swoją dalszą przygodę...
+

  Od dziś ruszyły szczepienia dla seniorów

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś wystartowała rejestracja seniorów 80+ i formularz zgłoszeń dla pozostałych osób chcących się zaszczepić. Do szczepień zachęcają: wojewoda Ewa Leniart oraz Adam Sidor – dyrektor WSSE w Rzeszowie.

  Szanowni Państwo w związku z występowaniem epidemii COVID-19 zachęcam państwa do zaszczepienia się przeciwko infekcjom wywołanym przez koronawirusa. W trosce o bezpieczeństwo własne, ale i także naszych najbliższych, osób znajomych i nieznajomych, których czasem przypadkowo spotykamy na ulicy warto zaszczepić się i warto zadbać o to, aby naturalny przekaz infekcji koronawirusowych został przerwany. Jedynym sposobem, który gwarantuje osiągnięcie nam tego celu jest zaszczepienie się.

  – mówiła Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

  Szczepienia odbywają się etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, który odnosi się do pracowników sektora ochrony zdrowia, w tym osób wykonujących indywidualną praktykę, pracowników domu pomocy społecznej, pracowników miejskich ośrodków pomocy społecznej, ale także w odniesieniu do personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych w tym stacjach sanitarno – epidemiologicznych

  Dziś zostaną uruchomione zapisy na szczepienia dla kolejnych grup społecznych. W etapie pierwszym szczepieni będą podopieczni DPS, ZOL, ZPO, osoby powyżej 60 roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (w tym Wojsko Polskie) i nauczyciele. Infolinia całodobowa znajduje się pod numerem 989, zapisy są również możliwe przez internetowy formularz w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

  Za umówienie na szczepienie odpowiada system e-rejestracji integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Na szczepienie można umówić się elektronicznie poprzez internetowe konto pacjenta za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS-em informację o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie dawki i przed terminem drugiej dawki zostanie również powiadomiony za pomocą SMS-a. Szczepienia będą realizowane stacjonarnie w placówkach POZ, innych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących i w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych Lista jest dostępna na stronie internetowej: gov.pl/szczepimysie.

  Etap drugi dotyczy osób poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi, które są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID 19, chorzy pod opieką placówek zdrowia oraz osoby narażone ze względu na częste kontakty społeczne.

  Etap trzeci dotyczy przedsiębiorców, pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń i całej dorosłej populacji.

  Już od 11 marca ubiegłego roku zmagamy się z zachorowaniami na chorobę COVID- 19. Jesteśmy w różnych fazach pandemii. Pandemia często opisywana jest tzw. falami zachorowań. Pierwszą falę zachorowań w naszym regionie, ale też w całym kraju odnotowywaliśmy w miesiącu marcu i miesiącu kwietniu ubiegłego roku, a następnie w miesiącu październiku i listopadzie. Ta druga fala zachorowań była dla nas szczególnie dotkliwa, bowiem dobowo notowaliśmy rekordowe zachorowania liczone w tysiącach blisko 2 tys w jednej dobie, natomiast tygodniowo było to ponad 10 tys zachorowań(…) Radzimy sobie z zachorowaniami stosując się do zasady DDM czyli dezynfenkcja dystans maseczka. W tej chwili mamy nową broń w walce przeciwko zachorowaniom na COVID(…) jest to szczepionka.

  – informuje Adam Sidor – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -