18,8 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022
+

  Podsumowanie działań podkarpackich strażaków

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Strażacy podsumowali wszystkie działania, w których brali udział w minionym roku. Odnotowano o 20% więcej interwencji niż w roku 2019.

  W 2020 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 35 tysięcy zdarzeń. Trzy czwarte z nich były tzw. miejscowymi zagrożeniami, czyli interwencjami niezwiązanymi z ogniem, jak np. działania w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego, pomoc na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych, usuwanie skutków burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

  W zdarzeniach zginęło 290 osób, w tym 24 osoby w pożarach, pozostałe ofiary to głównie wypadki drogowe, utonięcia i zatrucia czadem. Pomoc została udzielona ponad 2700 rannym.

  Jedna czwarta naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.

  – podsumował bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie.

  W 2020 roku zanotowano również aż 1200 fałszywych alarmów.

  Od początku pandemii podkarpaccy strażacy czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.
  Pełnili dyżury w punktach kontrolnych na granicach z Ukrainą i Słowacją.
  Dodatkowo strażacy w każdym z powiatów naszego regionu utworzyli przyszpitalne polowe izby przyjęć. Dowozili także żywność i leki rodzinom objętym kwarantanną.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -