18,6 C
Rzeszów
sobota, 15 maja, 2021
+

  Naukowcy z WSIiZ opracowali krem z mongolskich ziół

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Naukowcy z Katedry Kosmetologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie opracowali krem, który kompleksowo chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Innowacyjnym składnikiem kremu jest ekstrakt z mongolskich ziół, który odpowiada za wielokierunkowe działanie preparatu.

  Pomysł na stworzenie kremu, powstał podczas badań właściwości roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej krajów azjatyckich prowadzonych przez pracowników Katedry Kosmetologii WSIiZ. To migdałeczniki beliryca i chebułowca oraz gardenia jaśminowata, zioła rosnące w Mongolii. Posiadają właściwości antybakteryjne, prozdrowotne oraz odtruwające organizm człowieka. Spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Na czele zespołu naukowców stoi mgr inż. Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ.

  Wykorzystaliśmy mieszankę sproszkowanych owoców
  z roślin charakterystycznych dla krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opracowano ekstrakt, który może być wykorzystany w recepturze kremu. Wymagało to jednak żmudnych badań i optymalizacji

  – wyjaśnia mgr Timea Sulenta-Pluta.

  Ostateczna receptura kremu została poddana badaniom potwierdzającym jego właściwości promieniochronne (wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF 50+) oraz bezpieczeństwo stosowania.

  Wykorzystywane przez nas metody badań laboratoryjnych są zaawansowane, mimo to każdy produkt kosmetyczny należy poddać badaniom m.in. dermatologicznym, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry po ich zastosowaniu. Szczególnie istotne jest potwierdzenie skuteczności kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV, a takie właściwości ma właśnie przygotowany przez nas krem. Jego działanie promieniochronne zostało potwierdzone niezależnymi badaniami w laboratorium zewnętrznym

  – wyjaśnia zaangażowana w projekt dr Beata Antosiewicz, Prodziekan ds. kierunku Kosmetologia WSIiZ.

  Stworzenie receptury kremu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dzięki otrzymanym funduszom, naukowcy z WSIiZ zgłosili patent na działanie ekstraktu z mongolskich ziół oraz recepturę przygotowanego przez nich kremu w Urzędzie Patentowym RP.

  Naukowcy z WSIiZ posiadają pełną dokumentację dotyczącą receptury kremu, jego właściwości oraz bezpieczeństwa stosowania, konieczną do wprowadzenia produktu na rynek. Dzięki współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji będą chcieli zainteresować swoim kremem przemysł farmaceutyczny w kraju i zagranicą.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -