20,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Rozpoczęto budowę Uczelnianego Archiwum Politechniki Rzeszowskiej

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Budynek został zaprojektowany na potrzeby długoterminowego przechowywania materiałów archiwalnych, zarówno w postaci tradycyjnej, jak i cyfrowej. W obiekcie będą znajdować się pomieszczenia administracyjne i pomieszczenia przeznaczone do przechowywania zarchiwizowanych dokumentów.

  Teren przeznaczony pod budowę Uczelnianego Archiwum zlokalizowany jest na Osiedlu Akademickim. W 2018 r. zlecono opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych.
  W 2019 r. uzyskano decyzję nr 748/19 zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę i rozbiórkę. Zrealizowano następujące prace: ogrodzenie placu budowy, rozbiórkę istniejącego budynku, wykonanie wykopu. Obecnie prowadzone są roboty budowlane związane z wymianą gruntu pod płytę fundamentową. Termin zakończenia inwestycji to 21 września 2021 r. Całkowity koszt inwestycji wynosi 3 870 854,02 zł brutto.

  Budynek Uczelnianego Archiwum będzie obiektem niepodpiwniczonym i będzie posiadał dwie kondygnacje nadziemne. Będą się w nim znajdować pomieszczenia administracyjne i socjalne, magazyny archiwum i pomieszczenia techniczne. Powierzchnia zabudowy wynosi 239,8 m2, powierzchnia całkowita 479,6 m2, a powierzchnia użytkowa 323,2 m2. Kubatura brutto budynku to 2162,9 m3.

  źródło: materiały prasowe PRz

  „Na półkach archiwum będzie miejsce na przechowywanie ponad 3,5 km dokumentów”

  – mówi Marcin Zych, kierownik Archiwum Politechniki Rzeszowskiej.

  Budynek ma kształt prostopadłościanu z zadaszeniem akcentującym wejście główne. Oś podłużna budynku wyznacza kierunek północny-zachód – południowy-wschód. Budynek będzie przykryty dachem płaskim o spadkach od 2% ukrytych za ścianą attykową. Na dachu będą zainstalowane panele fotowoltaiczne zapewniające „zieloną energię” na potrzeby systemów elektrycznych archiwum.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -