12,9 C
Rzeszów
wtorek, 19 października, 2021
+

  Minister Zdrowia ogłosił narodową kwarantannę

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas dzisiejszej konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne kroki, jakie zostaną podjęte przez rząd wobec dynamicznej sytuacji koronawirusa w Polsce. Według najnowszych zapowiedzi od 28 grudnia do 17 stycznia w kraju będzie kwarantanna narodowa. Co to oznacza?

  Szef resortu zdrowia zapowiedział, że w krytycznym punkcie osiągnięta liczba nawet 28 tys. zachorowań na koronawirusa dziennie. Mimo tego, że liczba zachorowań wyhamowała do 10 tys. dziennie, nadal nie jest to liczba zadowalająca. Mimo wprowadzenia szczepień w ciągu stycznia i lutego nie będą one mogły ochronić Polaków przed koronawirusem. Jeżeli zapowiadana trzecia fala zachorowań nadejdzie, będzie przekraczała możliwości polskiej służby zdrowia.

  Jeżeli ta trzecia fala, to widmo, to ryzyko zmaterializuje się, to możemy być pewni, że niestety nasz system opieki zdrowotnej nie będzie działał w sposób wydajny, nie będzie wydolny, żeby obsłużyć wszystkich pacjentów w jakimś krótkim czasie. To pokazuje też, że nasze szpitale tymczasowe, które budowaliśmy tak naprawdę od października będą tą naszą rezerwą, która właśnie ma przygotować pomóc nam w tym, żeby ta trzecia fala została przez nasz system szpitalnictwa obsłużonych.

  – mówił podczas konferencji Adam Niedzielski.

  Podkreślił również, że załamanie systemu ochrony zdrowia oznacza utrudnienie nie tylko dla pacjentów covidowych, ale również dla tych, którzy zmagają się z innymi chorobami. Apelował o odpowiedzialność społeczną oraz przestrzeganie obostrzeń. Biorąc przykład z działań innych krajów (Holandia i Niemcy wprowadziły lockdown, Słowacja i Włochy ograniczenia w przemieszczaniu się, a Austria i Francja godzinę policyjną) rząd podjął decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej.

  – Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, także na ruch służbowy

  – zapowiedział szef resortu zdrowia.

  Niedzielski dodał także, że do 17 stycznia zamknięte będą stoki narciarskie. Kolejną regulacją, która ma ochronić nas przed trzecią falą epidemii, są galerie handlowe. Zostaną one zamknięte (oprócz tych sklepów, które zapewniają podstawowe potrzeby, takie jak sklepy spożywcze i drogerie).

  Będą również ograniczenia w poruszaniu się w sylwestra od godziny 21:00 31 grudnia do godziny 6:00 rano dnia 1 stycznia. Wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym będą miały obowiązek odbycia kwrantanny trwającej 10 dni. Minister Zdrowia wierzy, że dzięki tej kwarantannie, szczepienia będą mogły zostać przeprowadzone w sposób sprawny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -