środa, 27 września, 2023
+

  Wielki sukces ministra Warchoła? Jest szansa na leczenie COVID-19 amantadyną!

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas dzisiejszej konferencji (15 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że jest sprawdzana skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19.

  W niedziele wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł opublikował na swoim Twitterze informację o amantadynie. Podkreślił, że lek pomógł jemu i całej jego rodzinie pokonać COVID-19. Przekazał także, że będzie wnioskował w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.

  źródło: Twitter

  Dzisiaj podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że Agencja Badań Medycznych rozpoczęła już badania kliniczne nad lekiem.

  Amantadyna jest lekiem przewidzianym do leczenia choroby i zespołu Parkinsona oraz dyskinezy późnej u osób dorosłych. Sygnały, które do nas napływały o wykorzystywaniu tego specyfiku w leczeniu COVID-19, zmusiły nas do zlecenia oceny działania tego leku. Komisja sprawdzała fakty i badania naukowe na ten temat. Okazało się, że literatura naukowa, która potwierdza możliwość wykorzystania amantadyny do leczenia innych schorzeń, nie jest wystarczająca. Brak dowodów naukowych na skuteczność amantadyny. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zleceniu badań klinicznych i przyjrzeniu się temu. Ten proces już trwa.

  – powiedział minister

  Na początku listopada media donosiły, że niektórzy lekarze w Polsce twierdzą, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19. Pulmonolog z Przemyśla dr Włodzimierz Bodnar zapewniał, że ma udokumentowanych ponad 100 przypadków wyleczeń z COVID-19 przy użyciu tego leku. Amantadyna nie została jednak umieszczona w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, dotyczących leczenia COVID-19 (opublikowanych 13 października 2020 r.).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com