15 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Teatr im. Siemaszkowej – podsumowanie projektu ,,Teatr w sieci/Natenczas”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już jutro o godzinie 12:00 za pośrednictwem platformy YouTube Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zakończy i podsumuje działania, podjęte w ramach projektu ,,Teatr w sieci/Natenczas”. Został on zrealizowany we współpracy ze szkołami z województwa podkarpackiego.

  Prace nad projektem teatr rozpoczął w kwietniu br., a jego celem było wsparcie nauczycieli i uczniów, którzy w związku z pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami, zmienili formę zajęć szkolnych oraz dodatkowych na zdalną. Pracownicy teatru również zmagali się z trudnościami, gdy zostali pozbawieni możliwości występowania dla widowni, dlatego postanowili pomóc uczniom w realizowaniu oraz rozwijaniu ich teatralnych zainteresowań. W ramach projektu zostały zrealizowane aż trzy różne zadania:

  • Teatr w domu, czyli udostępnienie szkołom wideoprojekcji wybranych spektakli z repertuaru teatru (wzięły w nim udział 103 placówki);
  • Warsztaty teatralne, czyli zajęcia, które wokół wybranego tekstu literackiego prowadzili z uczniami aktorzy (wzięło w nim udział 26 placówek, w tym 138 uczniów);
  • Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego poprzedzony konsultacjami online w zespołach uczeń-aktor (wzięło w nim udział 21 placówek, w tym 33 uczniów).

  Realizacje zadań trwały od maja (z wakacyjną przerwą) do października/grudnia 2020 roku. W wirtualną pracę z uczniami zaangażowało się niemal cały zespół aktorski Siemaszkowej. Efektem spotkań online są drobiazgowo przygotowane wykonania utworów polskiej i światowej literatury oraz recytacje wierszy religijnych.

  Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną i kolejne obostrzenia nawet część zajęć nie została przeprowadzona stacjonarnie. Zmianie musiała ulec także koncepcja finału projektu. Zamiast występów na scenie, wspólne dokonania uczniów i aktorów zostaną zaprezentowane w wideoprezentacji.

  Zdalnie obradować będzie także Jury konkursu „Polska poezja religijna” w składzie: dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron, którzy obejrzą i ocenią nagrane przez uczniów prezentacje wierszy. Podczas finału online zostaną wyłonieni laureaci.

  Transmisję z finału będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale teatru na YouTube: https://www.youtube.com/user/TeatrSiemaszkowej

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -