12,7 C
Rzeszów
czwartek, 17 czerwca, 2021
+

  Pamięć o wprowadzeniu stanu wojennego

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W związku z 39. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaplanowała inicjatywy będące wyrazem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. 

  13 grudnia br. na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozbłysną światła patriotycznej iluminacji. Będzie to wizualne uczczenie ofiar stanu wojennego i włączenie się w kampanie społeczną Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

  – Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom.

  – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, która w tym roku – w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 – realizuje projekty „Niepodległa – Bohaterstwo Pokoleń” oraz „Niepodległa – Umiłowana Ojczyzna”.

  Tego dnia o godz. 20.05 na antenie Polskiego Radia Rzeszów wyemitowana zostanie audycja radiowa pt. „Idea Solidarności na Podkarpaciu”. Program Andrzeja Zajdla, z udziałem przedstawicieli Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, będzie nawiązywał do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, wydarzeń związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Solidarności oraz działaniami osób represjonowanych i opozycjonistów z  województwa podkarpackiego.

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tegoroczne świętowanie przybrało inną niż dotychczas formę. Z tej okazji Fundacja Przyszłość Pokoleń zorganizowała internetowy koncert pt. „Kultura Solidarności”, mający na celu uczczenie tej ważnej dla Polaków rocznicy.

  Koncert dostępny tutaj: https://rzeszow.uw.gov.pl/niepodlegla/stulecie-odzyskania-niepodleglosci/​​

  Na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego dostępna jest również wystawa „Stan wojenny 1981–1983″, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

  Wystawa do pobrania dostępna tutaj: https://rzeszow.uw.gov.pl/niepodlegla/aktualnosci/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -