wtorek, 26 września, 2023
+

  Ważne dla Mielca decyzje. Konferencja prasowa wiceministrów Marcina Warchoła oraz Jacka Ozdoby

  Polecamy

  Karol Rębisz
  Karol Rębisz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia nowego biura poselskiego w Mielcu, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchol zapowiedział szereg zmian, które okażą się ważne dla Mielczan oraz mieszkańców innych miejscowości.

  Na początek wiceminister przywołał gorejącą od wielu lat sprawę firmy Kronospan. Przypomnijmy, że rok temu, podczas wizyty Zbigniewa Ziobro na Podkarpaciu, zostało zapowiedziane postępowanie przeciwko firmie Kronospan, które podejrzewane jest o zatruwanie powietrza w Mielcu.

  „To śledztwo jest w tej chwili prowadzone przez prokuraturę okręgową w Tarnobrzegu. Druga opinia biegłego jest opracowywana, będzie gotowa w styczniu 2021 r. i na jej podstawie zostaną podjęte decyzje o ewentualnym postawieniu zarzutów.” – komentował minister Warchoł. „Prowadzone śledztwo jest dynamiczne, świadkowie są przesłuchiwani z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, zbierane są dowody. Niebawem, z początkiem przyszłego roku, dowiemy się o konkretnych ustaleniach.”

  Obecny w Mielcu Jacek Ozdoba – wiceminister ds. klimatu – podczas konferencji opowiedział o nowym rozporządzeniu, które wprowadza porządek w takich sprawach. Jest odpowiedzią na wszelkie skargi mieszkańców, którzy skarżą się na zanieczyszczenie środowiska, nie wiadomo co jest odpadem, co jest produktem ubocznym. Dotychczas takie kryteria nie były i nadal nie są określone przepisami prawa a procedowane rozporządzenie wypełni tę lukę i ograniczy swobodę w klasyfikowaniu pozostałości. Minister Warchoł zapowiedział, że rozporządzenie będzie jasno opisywać, co można spalać w procesie produkcyjnym, a co nie można.

  Powyższe rozporządzenie ułatwi marszałkom województw wydawanie decyzji administracyjnych o uznaniu bądź odmowie uznania pozostałości za produkt uboczny i ujednolici kryteria uznawania pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych za produkty uboczne stosowane przez marszałków.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Wiceminister Marcin Warchoł opowiedział też o ważnej dla Mielca inwestycji o wartości 10 milionów złotych. To kwestia rozbudowy Sądu Rejonowego przy ul. Kościuszki 15. Inwestycja ta ma być realizowana przez firmę budowlaną ARKADA MIELEC Sp. z o.o.

  Warchoł zapowiedział, że rozbudowa zakończy się za około 3 lata. Budynek sądu powiększy się znacznie, bo o prawie 1000 m2.

  W miejscu, w którym wiceminister otworzył swoje biuro poselskie, na I piętrze powstał Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Oddział w Mielcu będzie działał  od 4 stycznia 2021 roku. Najważniejszym zadaniem dla pracowników Punktu na samym początku działalności jest nawiązanie współpracy z działającymi lokalnie instytucjami pomocowymi Ośrodkami Pomocy Społecznej, kuratorami sądowymi, Policją.

  Osoby pokrzywdzone przestępstwem oraz ich najbliżsi,  a także świadkowie przestępstw i osoby im najbliższe mogą w Ośrodku skorzystać nieodpłatnie z różnego rodzaju form pomocy w tym: pomocy psychologicznej, nieodpłatnego udziału w kursach  podnoszących kwalifikacje zawodowe czy pokrycia kosztów czasowego zakwaterowania. W całym kraju funkcjonuje już 377 tego typu punktów lokalnych oraz 60 punktów regionalnych.

  Ostatnią poruszoną podczas konferencji kwestią była pomoc dla mieleckiego pogotowia. Został zgłoszony wniosek do Ministerstwa Zdrowia w ramach projektu Wsparcie głównych dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego na realizację działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

  W ramach tego projektu zostaną zakupione:
  – 3 ambulanse na wartość 1 500 000,00 zł
  – środki do dezynfekcji na wartość 30 460,00 zł
  – środki ochrony indywidualnej na wartość 259 540,00 zł

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com