piątek, 29 marca, 2024
spot_img
+

    Zakończyło się Podkarpackie Forum Nauki i Biznesu

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dużym sukcesem okazało się Podkarpackie Forum Nauki i Biznesu, które odbyło się w dniach 1-2 grudnia w przestrzeni wirtualnej. Podczas dwóch dni wydarzeń odbywały się spotkania z pięćdziesięcioma ośmioma prelegentami. W przeciągu piętnastu godzin uczestnicy otrzymali porcję wiedzy merytorycznej, jak i nieocenionej wymiany doświadczeń.

    Adresatami forum są przedsiębiorcy, inwestorzy, ludzie ze świata nauki, laboratoriów badawczych, kół naukowych oraz instytucji wspomagających finansowanie działalności przedsiębiorstw. Uczestnicy mieli nie tylko okazję wysłuchać wystąpień zaproszonych gości, ale mogli także wziąć udział w networkingu oraz sesjach Q&A z prelegentami.

    – Celem naszego Forum jest wsparcie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i naukowcami pod kątem wykreowania nowych innowacji, którymi polskie firmy będą mogły konkurować, gdyż pojawia się bardzo ważne pytanie – czy przyszłość można budować w oparciu o technologie kupowane? Może w pewnym sensie tak, ale w jakim stopniu?

    – mówił Jacek Kubrak, Prezes Zarządu w Podkarpackim Centrum Innowacji.

    W Podkarpackim Forum Nauki i Biznesu udział wzięło liczne grono ekspertów oraz praktyków, przedstawicieli ze świata nauki oraz biznesu. Ponad 300 gości miało okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów, pozwalających na podjęcie dalszej współpracy.

    – Podkarpackie Forum może stać się nie tylko regionalnym, ale również ogólnopolskim
    miejscem wymiany wiedzy na temat innowacji i współpracy dla innowacyjności. Ważnym ogniwem w procesie wspierania tego systemu, budowania przyjaznego klimatu dla biznesu, poszukiwania inwestorów oraz wspierania lokalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim tworzenia dobrych relacji pomiędzy naszymi uczelniami a przedsiębiorcami jest Podkarpackie Centrum Innowacji

    – podkreśliła Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

    W pierwszym panelu dyskusyjnym, moderowanym przez Jacka Kubraka (Prezes PCI) poruszono najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem gospodarczym współczesnego świata, globalnymi trendami. Tomasz Stypułkowski (Prezes Zarządu IITPB Sp. z o.o. Specjalista ds. komercjalizacji badań PCI) zaprezentował natomiast pięć etapów współpracy naukowców i przedsiębiorców. Jak najszerszy obraz tego, w jaki sposób fundusze europejskie mogą interweniować na rynkach krajowych Unii Europejskiej, w tym głównie na rynku polskim starali się przedstawić w swoim panelu prof. Jerzy Langer (Członek Europejskiej Rady ds. Innowacji), dr Grzegorz Ambroziewicz (The Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises (EASME) oraz Magdalena Szczepańska (Dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalne).

    źródło: materiały prasowe organizatorów

    Następni prelegenci poruszali równie ciekawe tematy. Rozmawiano m.in. o tym, jak sprawnie komercjalizować wyniki badań naukowych, jak dbać o skuteczny transfer wiedzy z akademii do biznesu oraz jak zmieniła się sytuacja projektów badawczych w dobie Covid-19. Omówiono także tworzenie nowego potencjału rozwoju Podkarpacia w obszarze przemysłu kosmicznego. Drugiego dnia odbyła się trzecia edycja Konferencji Innowacje-Pomiary-Akredytacje. Na wirtualnej scenie wystąpili eksperci z Polskiego Centrum Akredytacji, Głównego Urzędu Miar, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz UpWare IT Solutions i MS Edu.

    – Program III Konferencji Innowacje-Pomiary-Akredytacje dotyczy szczególnego dla nas projektu, którego celem jest zbudowanie Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących. Dotychczas na Podkarpaciu te laboratoria były, niemniej jednak ponad 80% badań było eksportowane poza region. Stąd wyzwanie jakie stoi przed nami, a mianowicie zbudowanie Sieci oraz wsparcie tu i teraz przedsiębiorców województwa podkarpackiego, aby wzmocnić tę interakcję oraz budować ekosystem innowacji gospodarstwa tutaj, na terenie regionu

    – mówił Jacek Kubrak, Prezes Zarządu w PCI.

    Konferencję zakończyła dyskusja panelowa podsumowująca wydarzenie oraz wyłaniająca dalszy kierunek rozwoju Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

    – Te dwa dni dostarczyły nam pewnej nowej perspektywy i pewnych nowych możliwości. Przyczyniły się do inspiracji tego co dalej, w nowym rozdziale gospodarki lokalnej, światowej, który właśnie się zaczyna i o ile szybko zrozumiemy, że stare się skończyło, tym szybciej będziemy w stanie zająć pozycję tak potrzebną dla społeczeństwa naszego regionu

    – przyznał na zakończenie Jacek Kubrak, Prezes Zarządu w Podkarpackim Centrum Innowacji.

    Dwudniowe wydarzenie transmitowane było z G2A Areny. Organizatorem i inicjatorem Forum było Podkarpackie Centrum Innowacji we współpracy z członkami Koalicji na rzecz Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com