poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Konferencja prasowa Stanisława Kruczka – Tarcza Antykryzysowa

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kwestia Tarczy Antykryzysowej została omówiona na konferencji prasowej zorganizowanej przez Porozumienie Jarosława Gowina Zarządu Okręgu 23.
  Konferencja odbyła się 25 listopada o godzinie 12:00 w Grein Hotel Rzeszów.

  Do tej pory środki przeznaczone na wsparcie wobec polskiej gospodarki przekraczają kwotę 152,4 mld zł. Z tej kwoty 6,8 mld zł przypada na województwo podkarpackie, co daje ponad 4% ogólnego wsparcia. Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował rozwiązania majaczące na celu wsparcie przedsiębiorców.

  Według szefa resortu dobrze sprawdzą się takie rozwiązania jak: mała dotacja, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS czy Tarcza Finansowa PFR.

  Jarosław Gowin od samego początku twardo sprzeciwiał się kolejnemu lockdownowi. Tak też się stało, drugi lockdown na szczęście nie został wprowadzony, co mogłoby stać się przyczyną upadku wielu przedsiębiorstw. Dobra informacja z dnia wczorajszego dla narciarzy, iż stoki narciarskie będą otwarte. Wicepremier w tych trudnych czasach zaznacza, iż priorytetem jest wsparcie dla MŚP. Przedstawił odważne propozycje wsparcia dla polskiego biznesu, za którymi idą wielkie pieniądze dla biznesów dotkniętych obostrzeniami. Mechanizmy wsparcia były bardzo szeroko konsultowane przez Wicepremiera Gowina. Spotkania odbyły się ze wszystkimi przedstawicielami organizacji zrzeszających samorządy oraz przedstawicielami branży gastronomicznej, eventowej, hotelowej, fitness, lotniczej, pogrzebowej, bankowej, wystawienniczej, targowej, koncertowej, handlowej rozrywkowej, weselnej czy turystycznej.

  – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

  W planie jest przedłużenie świadczenia postojowego oraz zwolnienie ze składek ZUS każdego pracownika w firmie dla branż dotkniętych restrykcjami. Łączne dofinansowanie do pensji pracownika szacowane jest na kwotę około 2000 zł

  Wobec dużych firm Tarcza Finansowa PFR przewidywałaby przedłużony do marca 2021 r. program wsparcia a także zmieniłyby się zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 z pożyczek preferencyjnych. Nastąpiło by także umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP – rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy korzystali już z tarczy Finansowej PFR dla MŚP, ale ich sektor nadal objęty jest restrykcjami sanitarnymi – subwencja, którą otrzymali, może zostać umorzona przy spadku dochodów o 30%. 

  fot. materiały prasowe organizatorów

  Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że wiele z tych rozwiązań potrzebuje jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Liczy, że Komisja podejdzie zdecydowanie bardziej elastycznie do tych spraw w sytuacji, gdy cała Europa dotknięta jest gwałtownym wzrostem zakażeń. Również za zgodą KE chce uruchomić możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczki długoterminowej. Są to najważniejsze działania pomocowe, które powinny być uruchomione tak szybko, jak to możliwe. Część z nich wymaga zmian ustawowych, jednak niezależnie od tempa prac legislacyjnych wszystkie te instrumenty będą działały wstecz od daty wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

  Niezwykle istotna jest perspektywa programu Polityki Nowej Szansy. Dzięki niej przedsiębiorcy, których firmy wymagają restrukturyzacji, mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie planu ratunkowego. PNS przewiduje wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 120 mln zł, przez okres 10 lat. Dodatkowo do końca 2021 r. program będzie dysponował pieniędzmi z funduszu Covidowego w minimalnej wysokości 600 mln zł rocznie. Program ten pozwoliłby przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, odbudować swoją firmę na nowo.

  – twierdzi Radny Miasta Rzeszowa, Waldemar Kotula. 

  fot. materiały prasowe organizatorów

  Przygotowany jest również plan pomocy przedsiębiorcom dokonującym sprzedaży na targowiskach. Będą zwolnieni z opłaty targowej w 2021 r., natomiast gminy osiągające z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tys. zł otrzymają rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

  SZCZEGÓŁOWE ROZWIĄZANIA:

  Dofinansowanie kosztów stałych – jeśli przychody firmy z branży objętej restrykcjami nie są wystarczające do pokrycia kosztów stałych, przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie do 70% ich wysokości przy spadku przychodów o 30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Rozwiązanie wymaga zgody KE.

  Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP – rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy korzystali już z tarczy Finansowej PFR dla MŚP, ale ich sektor nadal objęty jest restrykcjami sanitarnymi – subwencja, którą otrzymali, może zostać umorzona przy spadku dochodów o 30% (rok do roku). Rozwiązanie wymaga zgody KE.

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm – przedłużamy do marca 2021 r. program dla dużych firm i zmieniamy zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 z pożyczek preferencyjnych. Rozwiązanie wymaga zgody KE.

  Pożyczki długoterminowe z gwarancją – przedsiębiorca będzie mógł wziąć pożyczkę na 6 lat z gwarancją de minimis dla MŚP i gwarancją płynnościową dla dużych firm. Rozwiązanie wymaga zgody KE.

  Świadczenie postojowe – przedłużamy wypłaty świadczenia postojowego w wysokości około 2080 zł dla branż dotkniętych restrykcjami.

  Zwolnienie ze składek ZUS – przedłużamy zwolnienie ze składek ZUS. Dotyczy ono każdego pracownika w firmie i wynosi przeciętnie 1000 zł oszczędności na osobę (przy założeniu wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej). Rozwiązanie dla branż dotkniętych restrykcjami.

  Mała dotacja – dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł pod warunkiem, że przychód z działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

  Dofinansowanie do pensji pracownika – państwo dopłaci do pensji pracownika około 2000 zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

  Zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na targowiskach zostają zwolnieni z opłaty targowej w 2021 r., natomiast gminy osiągające z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tys. zł otrzymają rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będzie ona przyznana z góry za cały rok, do 31 marca 2021 r.

  Polityka Nowej Szansy – przedsiębiorcy, których firmy wymagają restrukturyzacji, mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie planu ratunkowego. PNS przewiduje wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 120 mln zł, przez okres 10 lat. Dodatkowo do końca 2021 r. program będzie dysponował pieniędzmi z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln zł rocznie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com