-8,5 C
Rzeszów
niedziela, 17 stycznia, 2021

WiM Biblioteka w Rzeszowie zaprasza na wystawę ,,Legenda o Baczyńskim”

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje wystawę „Legenda o Baczyńskim”. Ekspozycję można zwiedzać do 30 stycznia 2021 r. w WiMBP...
+

  Pawilon Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 – największa inwestycja medyczna województwa

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W zeszłym tygodniu w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie oddano do użytku nowy pawilon. Nowy budynek posiada 5-kondygnacji. Obecnie mieszczą się tam: Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ. To innowacja w zakresie przeszczepów, ponieważ chorzy będą mogli w każdym etapie choroby być leczeni na miejscu.

  – Największa inwestycja od lat oczekiwana, to 55 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Klinika Hematologii. Klinika także i stacja dializ z tym związana to jest nowoczesny obiekt, jeżeli chodzi o wyposażenie jeżeli chodzi o architekturę 

  – mówił, obecny na otwarciu pawilonu, Marszałek Władysław Ortyl.

  Inwestycja szpitalna należy do największych w województwie. Oprócz 1-2 osobowych sal dla chorych, pacjenci posiadają własny węzeł sanitarny. Pacjenci mogą też skorzystać z przestronnych pokoi oczekiwań i wypoczynkowych. Atutem jest także nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna.

  fot. materiały na stronie internetowej Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W ramach inwestycji zostanie uruchomiony Ośrodek Przeszczepiania Komórek Hematopoetycznych. Klinika będzie starać się o możliwość przeszczepiania o poddawane zamrożeniu komórki własne pacjenta, jak i pobierane na bieżąco od dawców allogenicznych (czyli m.in. od rodzeństwa pacjenta).

  – Bank Komórek Krwiotwórczych ze strefami pozwalającymi na uzyskanie najwyższej czystości otwiera perspektywę możliwości wdrożenia każdego nowego rodzaju terapii komórkowej.

  – mówił Marek Wiater – dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie.

  Jest również rozważane w dalszej kolejności podjęcie współpracy z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy celem wykonywania przeszczepień komórek krwiotwórczych u chorych obywateli pobliskiej Ukrainy, na której obszarze nie ma ośrodka przeszczepowego. 

  Dzięki uruchomienia pawilonu, chorzy z Podkarpacia nie będą musieli już być kierowani do odległych ośrodków transplantacyjnych, lecz będą na każdy etapie leczenia obsługiwani na miejscu.

  Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu i zaangażowaniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 Województwa Podkarpackiego. Dodatkowo inicjatywa była współfinansowana ze środków budżetu województwa. Cały koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł ponad 55 mln zł.

  fot. materiały na stronie internetowej Samorządu Województwa Podkarpackiego
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -