6,5 C
Rzeszów
czwartek, 21 stycznia, 2021

Rusza Rzeszów Carpathia Festiwal 2021. Jacek Cygan gościem honorowym

Rozpoczyna się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Wykonawcy autorskich piosenek z całego świata mają szansę zdobyć zaproszenie na wielki finał 20-22...
+

  Konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej – kwestia weto w sprawie praworządności

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zorganizowali dziś (23 listopada) w centrum Rzeszowa konferencję prasową w sprawie środków unijnych w skali kraju, regionu oraz możliwe konsekwencje wprowadzenia weto. W wydarzeniu wzięli udział: Jolanta Kaźmierczak, Elżbieta Łukacijewska, Zdzisław Gawlik oraz Krystyna Skowrońska.

  Dziś o godzinie 12 odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej zorganizowana ze względu na plan rządu wobec wprowadzenia weto w kwestii budżetu europejskiego.

  ,,W lipcu 2013 roku szef ówczesnej komisji europejskiej José Manuel Durão Barroso powiedział: Polska z nowego państwa członkowskiego zmieniła się w kluczowego gracza Unii Europejskiej, który kształtuje jej decyzje na poziomie europejskim”

  – mówił Zdzisław Gawlik.

  screenshot z transmisji na Facebooku

  Zdaniem przedstawiciela obecnie postrzeganie Polski zaznaczone jest liczbami 1 do 27, 2 do 25 i nawet bukiety czerwono – białych róż dla przedstawicieli Polaków uczestniczących w obradach w Brukseli tego nie zmieni.

  Według członków Platformy Obywatelskiej obecnie Polska stoi przed problemem czy pozostać w kręgu kultury wschodniej czy skłonić się ku kręgowi kultury zachodniej. Gawlik przywołał sytuację z 2013 roku, kiedy to prezes PKP Carbo, który czekał na prywatyzację, otrzymał propozycję sprzedaży kolei dla Rosji, przez co podkreślił niechęć wobec przynależności do wschodniego kręgu kultury.

  ,,Ten rząd, premier Morawiecki, prezes Kaczyński, Zbigniew Ziobro chcą tak naprawdę wziąć w niewolę 40 milionów Polaków (…) Weto nowej perspektywy budżetowej będzie skutkowało tym, że przedsiębiorcy polscy nie dostaną 60 miliardów złotych na odbudowę po pandemii koronawirusa. Weto będzie skutkowało tym, że rolnicy nie dostaną pieniędzy na inwestycje w swoich gospodarstwach rolnych. Weto będzie skutkowało tym, że nie będzie regionalnego programu operacyjnego na Podkarpaciu”

  – mówiła Elżbieta Łukacijewska.

  screenshot z transmisji na Facebooku

  Według przedstawicieli Platformy Obywatelskiej wprowadzenie weto budżetu Unii Europejskiej spowoduje brak wystarczającej ilości środków na sektory gospodarki oraz dla samorządów.

  Krystyna Skowrońska stwierdziła, że uchwała sejmu narusza praworządność, które jest suwerennym prawem obywatelskim. Zauważyła, że Polska otrzymuje 5000 milionów budżetu ze środków UE. W Rzeszowie z tych środków były finansowane m.in. lotnisko w Jasionce, most Tadeusza Morawieckiego, lądowiska i sprzęt dla szpitali, a także wsparcie finansowe rzeszowskich uczelni.

  screenshot z transmisji na Facebooku

  Na najbliższą sesję Rady Miasta w Rzeszowie przedstawiciele Platformy Obywatelskiej przygotowują projekt uchwały popierającej stanowisko partii. Zwracają się również z prośbą do parlamentarzystów Podkarpacia, aby wyrazili sprzeciw wobec uchwały sejmu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -