18,9 C
Rzeszów
sobota, 15 maja, 2021
+

  Inicjatywa Razem Dla Rzeszowa – większy dostęp mieszkańców do informacji

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas posiedzenia Komisji Gospodarczej, które miało miejsce w Urzędzie Miejskim Rzeszowa (20 października b.r.), podjęto próbę rozpatrzenia obywatelskiej inicjatywy, zaproponowanej przez apolityczny ruch miejski Razem Dla Rzeszowa. Projekt został zaopiniowany pozytywnie.

  Podczas posiedzenia komisji miała miejsce dyskusja na temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, która dotyczy zwiększenia dostępu mieszkańców do informacji. Projekt komisji został zaopiniowany pozytywnie i trafi pod obrady na najbliższej sesji Rady Miasta.

  Według członków stowarzyszenia Radni i Dyrektorzy poszczególnych komórek organizacyjnych UM Rzeszów występuje niezrozumienie dla inicjatywy i opór przed jej wprowadzeniem. Najprawdopodobniej wynika to z braku rozeznania, jak takie systemy informowania społeczeństwa funkcjonują w innych miastach Polski.

  W związku z tym, stowarzyszenie podjęło próbę wizualizacji intencji, które towarzyszyły mu przy składaniu społecznego projektu uchwały w sprawie określenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Rzeszowa, dotyczących zwiększenia dostępu mieszkańców do informacji związanej z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz inicjatyw inwestycyjnych.

  Razem Dla Rzeszowa odpowiada się za bardziej innowacyjnym przekazywaniem informacji wobec mieszkańców. Proponuje utworzenie internetowej Wyszukiwarki obwieszczeń i decyzji Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta, a nawet, opierając się na rozwiązaniach dużych miast Polski takich jak: Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Kraków, Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. W ramach udogodnień takiego systemu mieszkańcy mieliby możliwość m.in. skorzystania z mapy ewidencyjnej punktów adresowych, mapy turystycznej, wielokryteriowej wyszukiwarki planów miejscowych (numer planu, działka ewidencyjna, jednostka planu etc.), dostępu do rejestru wydanych decyzji o warunkach zabudowy i o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz obszarów inwestycyjnych miasta lub gminy. Ponadto Rzeszowianie mieliby dostęp do informacji o środowisku czy zabytkach na terenie gminy.

  Stowarzyszenie zwraca uwagę na to, że w Rzeszowie mieszkańcy dowiadują się o podejmowanych inwestycjach z dużym opóźnieniem za pośrednictwem systemów anachronicznych, czyli tablic ogłoszeń w UM, kartek wywieszonych na słupach czy klatkach schodowych, a protesty społeczne wybuchają dopiero w momencie opisania sprawy przez media.

  Pod projektem uchwały podpisało się 1100 mieszkańców naszego miasta. Realizacja tej uchwały będzie pierwszym krokiem w kierunku ucywilizowania polityki zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie oraz przyczyni się do zmniejszenia napięć społecznych wynikających z braku wiedzy na temat planowanych inwestycji w rejonie ich zamieszkania.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -