20,1 C
Rzeszów
środa, 23 czerwca, 2021
+

  Święto Niepodległości w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Mimo trwającej pandemii oraz wprowadzonych w kraju ograniczeń 11 listopada tego roku odbyły się w Rzeszowie obchody Święta Niepodległości. Ze względów bezpieczeństwa Święto zostało zorganizowane w ograniczonej formie. W wydarzeniu wzięła udział m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wiceprezydentem Rzeszowa Marek Ustrobiński. Ważnym punktem wydarzenia była uroczysta msza święta za ojczyznę.

  Przed rozpoczęciem nabożeństwa, wojewoda wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz wiceprezydentem Rzeszowa Markiem Ustrobińskim – złożyła kwiaty pod pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli. Wiązanki składali także przedstawiciele służb mundurowych. 

  W rozmowach z obecnymi na placu farnym dziennikarzami, wojewoda zwróciła uwagę na szczególny charakter tegorocznych obchodów. 

  Możemy dziś świętować m.in. poprzez połączenie się w różnych inicjatywach, do których także jako przedstawiciel administracji rządowej zapraszam. W południe śpiewamy Hymn dla Niepodległej. Choć dzieje się to w naszych domach i w mniejszym gronie, możemy stworzyć i oddać atmosferę święta niepodległości, do której przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach. 

  – mówiła wojewoda.

  fot. materiały PUW

  Po zakończeniu kościelnych uroczystości, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. 

  fot. materiały PUW

  Z powodów sanitarnych, uroczystości nie miały powszechnego charakteru, nie zostały zorganizowane tradycyjne obchody z udziałem wojska i mieszkańców. 

  Część tegorocznych obchodów przeniosła się jednak do internetu. W samo południe odbyła się akcja „Niepodległa do Hymnu”. W poprzednich latach, wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego towarzyszyło każdej oficjalnej uroczystości. W tym roku, inicjatywa przyjęła zdalnych charakter, więc każdy mógł w niej uczestniczyć w zaciszu domowym.

  Obchodom narodowego święta towarzyszy także wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej. Ekspozycja została zainstalowana na płocie parkingu pod Ogrodami Bernardyńskimi. Wieczorem elewacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zostanie rozświetlona biało-czerwoną iluminacją.

  fot. materiały PUW
  - REKLAMA -
  Poprzedni artykułTechniki relaksacyjne
  Następny artykuł“Amber-Gold” Krzysztof Beśka
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -