W dniach 6-8 listopada odbywał się Kosmiczny Spacehack, w czasie którego zespoły zajmowały się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań, dotyczących szeroko pojętego kosmosu. 22 zespoły z Polski rywalizowały przez 48 godzin. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. symulacja awarii promu kosmicznego podczas podróży na Marsa czy budowa bazy na Czerwonej Planecie.
Spacehack był atrakcyjnym wydarzeniem online zrzeszającym młodych kreatywnych ludzi zainteresowanych kosmosem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna. Czteroosobowe zespoły stworzyły innowacyjne rozwiązania w jednej z trzech kategorii: robotyka i sztuczna inteligencja, aplikacje mobilne i webowe oraz gry. Wydarzenie było adresowane do informatyków, programistów, grafików, twórców gier lub interfejsów i innych specjalistów branży IT.
– mówi Wojciech Fiksa, Event Project Manager z Podkarpackiego Centrum Innowacji.
W niedzielę odbył się półfinał oraz finał kosmicznego spacehacka. Najlepszych pięć rozwiązań zaprezentowano przed jury konkursu.
– mówi Jacek Kubrak, Prezes PCI, członek jury.
Najlepszym pomysłem był projekt zespołu „Devine Studio”, który opracował symulację awarii promu kosmicznego podczas podróży na Marsa.
– mówi Michał Lęcznar.
Ciekawe rozwiązanie przedstawił zespół „GANżolina Jolie” zdobywcy drugiego miejsca. Ich projekt dustXXL umożliwia wykorzystanie sztucznej inteligencji, aby przewidywać burze pyłowe na Marsie.
– mówi Damian Horna.
Trzecie miejsce dla zespołu „Czterej pancerni bez Psa” za projekt budowy bazy na Marsie, którą można powiększać o kolejne skrzydła, np. naukowe, rolnicze, uzdatniania wody pitnej. Symulacja przewiduje możliwość eksploracji planety poprzez wydobywanie jej minerałów i surowców.
W finale znalazł się także zespół „SpaceTeerians”. Zaprezentował aplikację TerrianOnMars, która ma pomóc w codziennym funkcjonowaniu pierwszym ludziom na powierzchni Czerwonej Planety.
– mówią Michał Półchłopek i Adrian Widłak.
Nagrodę specjalną otrzymał zespół „Krzysztof Kramarz” za projekt SpaceSuit, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa kosmonautów podczas niebezpiecznych misji. Zespół otrzymał 3-dniowy pobyt w Habitat Lunares. To specjalistyczna baza kosmiczna i laboratorium, która służy do symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżycu i Marsie. Spacehack został zorganizowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji oraz PrimeBit Games SA.