wtorek, 26 września, 2023
+

  Zawody w podboju Czerwonej Planety – Spachack zakończony

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniach 6-8 listopada odbywał się Kosmiczny Spacehack, w czasie którego zespoły zajmowały się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań, dotyczących szeroko pojętego kosmosu. 22 zespoły z Polski rywalizowały przez 48 godzin. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. symulacja awarii promu kosmicznego podczas podróży na Marsa czy budowa bazy na Czerwonej Planecie.

  Spacehack był atrakcyjnym wydarzeniem online zrzeszającym młodych kreatywnych ludzi zainteresowanych kosmosem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna. Czteroosobowe zespoły stworzyły innowacyjne rozwiązania w jednej z trzech kategorii: robotyka i sztuczna inteligencja, aplikacje mobilne i webowe oraz gry. Wydarzenie było adresowane do informatyków, programistów, grafików, twórców gier lub interfejsów i innych specjalistów branży IT.

  Ekipy podczas pracy otrzymały wsparcie mentorów, którzy podczas konsultacji ocenili plany każdego z projektów. To cenny informacja, aby zmienić koncepcję lub wprowadzić istotne zmiany na etapie półfinału

  – mówi Wojciech Fiksa, Event Project Manager z Podkarpackiego Centrum Innowacji.

  W niedzielę odbył się półfinał oraz finał kosmicznego spacehacka. Najlepszych pięć rozwiązań zaprezentowano przed jury konkursu.

  Każdy zespół dokonywał prezentacji na żywo. Ocenialiśmy projekty pod kątem formy prezentacji, innowacyjności, jakości wykonania i pomysłu biznesowego

  – mówi Jacek Kubrak, Prezes PCI, członek jury.

  Najlepszym pomysłem był projekt zespołu „Devine Studio”, który opracował symulację awarii promu kosmicznego podczas podróży na Marsa.

  Użytkownik musi wyjść w przestrzeń kosmiczną, by usunąć problem. Do pracy ma określone narzędzia i pojazd, a polecenia wydaje mu komputer. Projekt symuluje  przestrzeń w jakiej znajdują się astronauci. Nasz Space Voyager może być wykorzystany do celów treningowych, gdzie przyszli astronauci uczą się poruszania w przestrzeni kosmicznej

  – mówi Michał Lęcznar.

  Ciekawe rozwiązanie przedstawił zespół „GANżolina Jolie” zdobywcy drugiego miejsca. Ich projekt dustXXL umożliwia  wykorzystanie sztucznej inteligencji, aby przewidywać burze pyłowe na Marsie.

  W ten sposób będzie możliwe m.in. zaplanowanie położenia elektrowni wiatrowych na Czerwonej Planecie. Podczas burzy pyłowych natężenie promieni słonecznych jest niewystarczające, aby zasilić panele słoneczne. Turbiny wiatrowe mogłyby być jednym z alternatywnych źródeł energii

  – mówi Damian Horna.

  Trzecie miejsce dla zespołu „Czterej pancerni bez Psa” za projekt budowy bazy na Marsie, którą można powiększać o kolejne skrzydła, np. naukowe, rolnicze, uzdatniania wody pitnej. Symulacja przewiduje możliwość eksploracji planety poprzez wydobywanie jej minerałów i surowców.

  W finale znalazł się także zespół „SpaceTeerians”. Zaprezentował aplikację TerrianOnMars, która ma pomóc w codziennym funkcjonowaniu pierwszym ludziom na powierzchni Czerwonej Planety.

  Dostarcza informacji w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami jak tlen, woda, energia, żywność. Aplikacja dba o zdrowie psychiczne mieszkańców, poprzez organizację wydarzeń kulturowych, społecznych i towarzyskich. Ten „Niezbędnik każdego Marsjanina” umożliwia również monitorowanie transportu między Marsem a Ziemią

  – mówią Michał Półchłopek i Adrian Widłak.

  Nagrodę specjalną otrzymał zespół „Krzysztof Kramarz” za projekt SpaceSuit, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa kosmonautów podczas niebezpiecznych misji. Zespół otrzymał 3-dniowy pobyt w Habitat Lunares. To specjalistyczna baza kosmiczna i laboratorium, która służy do symulacji załogowych misji kosmicznych na Księżycu i Marsie. Spacehack został zorganizowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji oraz PrimeBit Games SA.

  źródło: materiały prasowe organizatorów
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com