środa, 21 lutego, 2024
+

  „Najpiękniejsze wiersze o kotach” Franciszek J. Klimek

  Polecamy

  Dorota Grochala
  Dorota Grochala
  Dziennikarz obywatelski - portalu Kurier Rzeszowski
  - Reklama -

  „Najpiękniejsze wiersze o kotach” to książka, którą kiedyś na poczcie wypatrzyła Nadzia, wielbicielka kotów w naszym domu, podobnie zresztą jak i ja 😉 Nie dałam się długo prosić i kupiłam, w końcu kotów i rzeczy o kotach nigdy za dużo 😉

  „Najpiękniejsze wiersze o kotach” to zbiór 47 wierszy i krótkich fraszek opowiadających o kotach. Poważnych i żartobliwych, wesołych i smutnych, małych i dużych, zaginionych, często poprzez postać kota opowiadających o ludzkich losach. Spotkamy tu i koty domowe, koty z przysłów czy skojarzeń (kot w głowie, kot pocztowy), a także i te porzucone i samotne, których los w większości stał się ludziom obojętny. Jeden z wierszy stał się hołdem dla osób pomagających bezdomniakom. Co jeszcze możemy wyczytać z kociej poezji? To, że dla ludzi, którzy kochają koty, stają się one ważniejsze od innych ludzi – może i jest w tym trochę prawdy?… Sama nigdy nie porzuciłabym kota dla związku. Pan Franciszek rozbawił mnie, mówiąc, że może lepiej żyć z kotem niż z mężem. 😉 Koty łatwiejsze są w obsłudze niż ludzie. Co nieco racji ma autor mówiąc też, że to człowiek należy do kota, a nie kot do człowieka.
  Nie brak tu niestety i stereotypów, szczególnie dotyczących ludzi, a opowiedzianych poprzez postać kota, jak i rozprawienie się ze stereotypami mówiącymi o kotach, choćby czarnym, podobno przynoszącym pecha. W jednym z wierszy pojawia się też odniesienie do boga – patrząc po rekomendacji ks. Jana Twardowskiego (którego poezję również bardzo sobie cenię), Franciszek J. Klimek jest osobą wierzącą. Dostrzegłam również pastisze popularnego wierszyka dla dzieci „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku” i piosenki „Wlazł kotek na płotek”.
  Wiersze oparte są głównie na tzw. rymach częstochowskich, dzięki czemu stają się łatwe w odbiorze dla wszystkich czytelników i czytelniczek, bez względu na wiek czy poziom wykształcenia.
  Cudowną oprawę graficzną stworzyła Pani Uliana Lynda, której prace malowane farbami stały się ilustracjami tego tomiku.

  „Najpiękniejsze wiersze o kotach” to tomik wierszy dla wszystkich wielbicieli i wielbicielek kotów, nie ważne w jakim wieku, czy też jaki mamy poziom wykształcenia. Wiersze są łatwe w odbiorze i nie trzeba być polonist_k_ą, by móc je zrozumieć. Dorosłych rozbawią, ale i zasmucą, młodszych i najmłodszych nie tylko uwrażliwią na los tych wspaniałych zwierząt, ale i będą dobrym materiałem do zapoznania z poezją, na wystarczającym do jej zrozumienia poziomie. Polecam!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com