czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Motocyklem czy na nogach? – drugi dzień Kalejdoskopu Podróżniczego

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj (7 listopada) zakończył się drugi dzień 12. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – imprezy zrzeszającej podróżników, organizowanego przez Urban Lab. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wydarzenie w tym roku odbywa się w formie online.

  O godzinie 17 odbyło się spotkanie z Anną i Marcinem Nowakami ( tzw. Wędrownymi Motylami) pt. ,,W 40 dni dookoła Polski śladem regionów mniej znanych”. Podróżnicy pochodzą z Bytomia i swoje doświadczenia rozpoczęli od poznawania tajemnic najbliższej okolicy. Przez ponad 40 dni przebyli ponad 5 tys. km. za pomocą samochodu odwiedzając różne znane i mniej znane miejsca w Polsce. Prowadzą również bloga podróżniczego gdziewyjechać.pl. Nagrali serię filmików, w którym opisują odwiedzone przez nich subregiony w każdym województwie. Odwiedzili około 50 miejsc (8 krain geograficznych) m.in. Jurę Krakowsko-Częstochowską, Roztocze Wschodnie czy Kurpie. Obejrzeli wiele zabytkowych budowli, parków narodowych, zapomnianych cmentarzy i jezior.

  ,,Wiem, że na niektórych, którzy kochają szeroko pojęty orient, egzotykę czy odległość geograficzną, nie będzie to robiło wielkiego wrażenia, natomiast dla nas podróże to nie są odległości (…) to stan, w którym się znajdujemy i umiejętność odkrywania pewnej przestrzeni w inny sposób”

  – mówił Marcin Nowak.

  źródło: screenshot z transmisji Kuriera Rzeszowskiego

  O godzinie 18 uczestnicy mogli posłuchać Aleksandry Trzaskowskiej i obejrzeć jej prezentację na temat ,,Tylko dla Orlic – pierwsza babska motocyklowa wyprawa w Himalaje”. Projekt Aleksandry, dotyczący zorganizowania motocyklowej wycieczki w Himalaje dla kobiet, spotkał się początkowo z dużą niechęcią, ale doszedł do skutku dzięki jej uporowi. Na 11 kobiet czekało wiele wyzwań m.in. pokonywanie przełęczy, mającej powyżej 5 tys. metrów. Uczestniczki udzielały sobie wsparcia, nawiązało się wiele nowych przyjaźni. Poznały hinduskie smaki, a nawet miały okazję napotkać mnichów. Aleksandra nagrała również krótki film, w którym przedstawiła przebieg niezwykłej wyprawy.

  źródło: screenshot z transmisji Kuriera Rzeszowskiego

  O godzinie 19 można było wysłuchać rozmowy z Piotrem Hercogiem, którą poprowadził Wojtek Heliński. Piotr interesuje się sportami górskimi od 30 lat m.in. eksplorowaniem jaskiń czy wspinaczką. W 2016 roku utworzył Projekt Hercog Mountain Challenge, który zakłada starty w wyjątkowych wyzwaniach biegowych w różnych zakątkach świata,  z zamierzeniem osiągnięcia wyniku sportowego, pobicia rekordu czy zajęcia wysokiej lokaty. Podróżnik brał udział w wielu rajdach przygodowych. Ma również na kącie ogromne sukcesy m.in. osiągnięcie I miejsca w Lenin Sky Race oraz International Elbrus Race. Wziął również miejsce w zawodach w Kolumbii, gdzie uzyskał II miejsce. Obecnie zajmuje się również zbiórką pieniędzy na podróż na Biegun Południowy drogą przez góry. Jednym z ciekawszych biegów, w których Piotr Hercog brał udział był bieg z Kilimandżaro.

  ,,Był to piękny, fajny bieg, zorganizowany ze szczytu Kilimandżaro. Maraton został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyżej rozgrywany bieg okołomaratoński”

  – wspominał sportowiec.

  źródło: screenshot z transmisji Kuriera Rzeszowskiego

  Po godzinie 20 rozpoczęło się spotkanie z Katarzyną Paluch i Magdaleną Łukasiuk, które łączyły się z widzami z Islandii i to właśnie jej dotyczył ich projekt. Podróżniczki dokonały zaprojektowania dźwiękowej mapy Islandii. Utworzyły film łączący w sobie zarówno dźwięk jak i fotografię. Ich zadaniem było zapewnienie odbiorcom zmysłowego zwiedzania Islandii, uwrażliwienia na dźwięk. Zwiedziły całą Islandię w poszukiwaniu odpowiednich dźwięków oraz pasujących zdjęć, które wpływałyby na wyobraźnię. Spośród wykorzystanych dźwięków było to m.in. wycie wiatru, sztorm, rozmowy, gejzery czy wulkaniczne ekshalacje.

  ,,Wiele osób wie jak Islandia wygląda, bo mamy mnóstwo zdjęć z tej wyspy, ale ile osób wie naprawdę, jak Islandia brzmi?”

  – uzasadniała powstanie projektu Katarzyna Paluch.

  źródło: screenshot z transmisji Kuriera Rzeszowskiego

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com