Teatr Przedmieście w Rzeszowie (ul. Reformacka 4) zaprasza do udziału w listopadowych spektaklach ,,Faust” oraz ,,Święto”.
Spektakle odbędą się w terminach:
7 listopada godz. 19.00 – „ŚWIĘTO”
11 listopada godz. 19.00 – „FAUST”
ŚWIĘTO
Bohater sztuki to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami i księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.
Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści „Kamień na kamieniu” wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.
Tekst: Wiesław Myśliwski, na podstawie książki „Kamień na kamieniu”
Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
Muzyka: Jakub Adamski, Maria Szczepańska
Występują: Aneta Adamska-Szukała, Monika Adamiec, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała
FAUST
Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę, po autorskiej interpretacji powieści Thomasa Manna „Józef i jego bracia” w spektaklu „Podróż” i po kultowym dramacie „Dybuk” Szymona An-skiego Aneta Adamska bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów. W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu „Tragiczne dzieje doktora Fausta” Christophera Marlowe’a. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą, jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi…
reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska – Szukała
scenografia: Aneta Adamska -Szukała, Paweł Sroka
muzyka: Jakub Adamski
występują: Aneta Adamska – Szukała, Monika Adamiec, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała
Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 667714730. Ilość miejsc ograniczona.
Cena jednego biletu wynosi 40 zł.
Widzowie są proszeni o zabranie ze sobą maseczek.