Dzisiaj (4.11.2020) w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego o godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Na spotkaniu została poruszona kwestia wypożyczania koncentratorów tlenu przede wszystkim dla pacjentów odbywających leczenie koronawirusa w warunkach domowych. W wydarzeniu wzięli udział ks. Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, prezes Porozumienia Zielonogórskiego dr Mariusz Małecki oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop.
Ewa Leniart ogłosiła rozpoczęcie współpracy o charakterze pilotażowym z Wojewódzkim Urzędem Pracy, organizacjami Caritas diecezji rzeszowskiej oraz przemyskiej i lekarzami POZ.
Wojewoda rozpoczęła konferencję od zaznaczenia faktu, że pacjenci, którzy są najczęściej dotknięci chorobą COVID-19 mają najczęściej problemy z zaopatrzeniem swojego organizmu w tlen. W związku z tym w ramach programu RPO (którego instytucją wdrażającą był Wojewódzki Urząd Pracy) zostały zakupione tzw. koncentratory tlenu.
– mówiła wojewoda.
W regionie znajduje się obecnie 300 takich urządzeń i mogą one zostać przeznaczone na pomoc wobec osób chorych na COVID-19, które mają problemy oddechowe. Dzięki temu nie będą musiały być niezwłocznie kierowane do szpitala, a możliwe nawet, że na czas leczenia pozostaną w domach. Urządzenia ułatwią również pracę lekarzy.
– podkreślał ks. Piotr Potyrała.
Akcja ma za zadanie dotrzeć nie tylko do indywidualnych osób, ale również do tych zarażonych koronawirusem w placówkach opiekuńczych i medycznych.
Dr Mariusz Małecki mówił, że ok. 80-90% pacjentów jest w stanie przechorować COVID-19 w domu pod okiem lekarzy rodzinnych, ale niektórzy mogą mieć problemy z oddychaniem, a obecnie hospitalizacja jest problematyczna. Dlatego na zlecenie lekarza rodzinnego rodzina chorego będzie mogła wypożyczyć koncentrator tlenu na okres od 7 do 10 dni. Będą one dostępne w wyznaczonych placówkach (w większości w oddziałach Caritas). Działanie to ma na celu zmniejszyć ilość hospitalizowanych.
– informował Tomasz Czop.
Wypożyczanie sprzętu dla chorych będzie możliwe już od dnia dzisiejszego. W ciągu kilku do kilkunastu dni będą również zamawiane przez Urząd Wojewódzki pulsoksymetry, których zadaniem jest monitoring wartości saturacji tlenu w krwi. Skierowania na wypożyczanie pulsoksymetrów będzie można otrzymać od lekarza rodzinnego na określony czas z możliwością przedłużenia w razie potrzeby.