sobota, 2 marca, 2024
+

  Koncentratory tlenu dla pacjentów z COVID-19 – konferencja Wojewody

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj (4.11.2020) w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego o godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Na spotkaniu została poruszona kwestia wypożyczania koncentratorów tlenu przede wszystkim dla pacjentów odbywających leczenie koronawirusa w warunkach domowych. W wydarzeniu wzięli udział ks. Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, prezes Porozumienia Zielonogórskiego dr Mariusz Małecki oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop.

  Ewa Leniart ogłosiła rozpoczęcie współpracy o charakterze pilotażowym z Wojewódzkim Urzędem Pracy, organizacjami Caritas diecezji rzeszowskiej oraz przemyskiej i lekarzami POZ.

  Wojewoda rozpoczęła konferencję od zaznaczenia faktu, że pacjenci, którzy są najczęściej dotknięci chorobą COVID-19 mają najczęściej problemy z zaopatrzeniem swojego organizmu w tlen. W związku z tym w ramach programu RPO (którego instytucją wdrażającą był Wojewódzki Urząd Pracy) zostały zakupione tzw. koncentratory tlenu.

  – Urządzenie to służy do wspierania zaopatrzenia organizmu w tlen w przypadku jego niedostatku. Pozwoli nam także umożliwić zaopiekowanie się pacjentem ,,covidowym” tak, aby go wesprzeć przed potrzeba bezwzględnego zawiezienia do szpitala w przypadku gdyby pojawiły się problemy oddechowe

  – mówiła wojewoda.

  fot. Kurier Rzeszowski

  W regionie znajduje się obecnie 300 takich urządzeń i mogą one zostać przeznaczone na pomoc wobec osób chorych na COVID-19, które mają problemy oddechowe. Dzięki temu nie będą musiały być niezwłocznie kierowane do szpitala, a możliwe nawet, że na czas leczenia pozostaną w domach. Urządzenia ułatwią również pracę lekarzy.

  – Caritas diecezji rzeszowskiej od wielu lat pomaga ludziom bezpłatnie wypożyczając nowoczesny profesjonalny sprzęt pielęgnacyjny i rehabilitacyjny taki jak: łóżka szpitalne ortopedyczne sterowane pilotem, chodziki, pionizatory, materace przeciwodleżynowe i wózki inwalidzkie. Wśród tego sprzętu są także koncentratory tlenu i jest to wielka ulga i wielka pomoc dla osób chorych, niepełnosprawnych, jak również pielęgnujących te osoby rodzin

  – podkreślał ks. Piotr Potyrała.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Akcja ma za zadanie dotrzeć nie tylko do indywidualnych osób, ale również do tych zarażonych koronawirusem w placówkach opiekuńczych i medycznych.

  Dr Mariusz Małecki mówił, że ok. 80-90% pacjentów jest w stanie przechorować COVID-19 w domu pod okiem lekarzy rodzinnych, ale niektórzy mogą mieć problemy z oddychaniem, a obecnie hospitalizacja jest problematyczna. Dlatego na zlecenie lekarza rodzinnego rodzina chorego będzie mogła wypożyczyć koncentrator tlenu na okres od 7 do 10 dni. Będą one dostępne w wyznaczonych placówkach (w większości w oddziałach Caritas). Działanie to ma na celu zmniejszyć ilość hospitalizowanych.

  fot. Kurier Rzeszowski

  – Wojewódzki Urząd Pracy w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego jest operatorem regionalnego programu operacyjnego w województwie podkarpackim. W ramach RPO od kilku lat wspieramy i tworzymy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w województwie. Takich wypożyczalni utworzyliśmy kilkanaście. Pięć z nich na dzień dzisiejszy posiada koncentratory tlenu

  – informował Tomasz Czop.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Wypożyczanie sprzętu dla chorych będzie możliwe już od dnia dzisiejszego. W ciągu kilku do kilkunastu dni będą również zamawiane przez Urząd Wojewódzki pulsoksymetry, których zadaniem jest monitoring wartości saturacji tlenu w krwi. Skierowania na wypożyczanie pulsoksymetrów będzie można otrzymać od lekarza rodzinnego na określony czas z możliwością przedłużenia w razie potrzeby.

  fot. Kurier Rzeszowski

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com