Dzisiaj (30.10.2020) odbyła się kolejna konferencja prasowa wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Wojewoda przekazała najnowsze informacje dotyczące sprzętu do walki z koronawirusem, którym dysponują oraz, który otrzymują wojewódzkie szpitale.
Wojewoda poinformowała o stałym napływie do regionu środków ochrony osobistej: płynów deyznfekcyjnych, maseczek, rękawiczek, kombinezonów. Są one przeznaczone nie tylko dla wojewódzkich szpitali, ale również DPS- ów i szkół. Dostawcą środków jest Agencja Rezerw Materiałowych.
– Sytuacja rozwija się dynamicznie, ale również stale ją badamy i analizujemy i reagujemy adekwatnie do sytuacji
– zapewniała wojewoda.

Od początku pandemii Agencja Rezerwowa udzieliła wsparcia poprzez dostarczenie ponad 3 mln maseczek chirurgicznych, ponad 2 mln rękawiczek, ponad 95 tys. kombinezonów, które były przeznaczane dla białego personelu do walki z koronawirusem.
Agencja dostarczyła do magazynu Wojewody również specjalistyczny sprzęt: respiratory, pulmoksymetry oraz kardiomonitory.
– Te materiały, które napływają do magazynu województwa podkarpackiego, są przekazywane do szpitali w zależności od ich zapotrzebowania
– mówiła Ewa Leniart.
Straż pożarna wspiera wojewodę udostępniając magazyn, do którego są zwożone środki ochrony. Proces dostaw realizowany jest w sposób ciągły. Ze względu na coraz większą ilość zachorowań dostawy odbywają się na bieżąco. W pomoc zostały zaangażowane również siły zbrojne.

Stan łóżek dla pacjentów z COVID-19 w podkarpackim wynosi prawie 1500, obłożenie na poziomie 840. Łóżek respiratorowych jest 88, z nich 80 jest w tej chwili zajętych.
W miarę rozwoju epidemii zwiększamy ilość łóżek, dając podmiotom leczniczym czas na to, aby zaadaptować łóżka szpitalne na potrzeby leczenia pacjentów z COVID-19. Mamy świadomość, że ta choroba dotyka również personel medyczny. W różnych szpitalach jest to na różnym poziomie. Ogniska zachorować dotyczą różnych szpitali. Ważnym elementem są izolatoria dla pacjentów niskoobjawowych albo bez objawów, a nie może oddać się izolacji domowej
— informowała wojewoda.
Jak zaznaczyła wojewoda, w przypadku pacjentów z COVID-19 nie obowiązuje przywiązanie do rejonów operacyjnych, którymi rządzi się system państwowego ratownictwa medycznego.
– Prowadzimy bazę służącą do koordynacji poziomu zajęcia łóżek dla pacjentów z COVID-em. Na bieżąco wiemy, w którym szpitalu, na mocy decyzji wojewody zobowiązanym do prowadzenia określonej ilości łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID, są możliwości przyjęcia pacjentów. A więc karetka jest dysponowana do szpitala, w którym te możliwości istnieją
– mówiła Ewa Leniart.
Wojewoda na bieżąco jest informowana o tym, w jakich szpitalach są wolne łóżka dla pacjentów covidowych. Największa ich ilość jest w tzw. szpitalach dedykowanych w Sanoku, Jarosławiu i Dębicy. Pomniejsze oddziały realizują swoją pracę odnośnie osób zarażonych Covid19 od niedawna m.in. szpital w Kolbuszowej.
Wojewoda wyraziła również wdzięczność wobec kilkunastu osób, które zgłosiły swoją pomoc jako biały personel w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie.
