13,6 C
Rzeszów
piątek, 14 maja, 2021
+

  Protesty w Rzeszowie

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Od czwartku w całej Polsce odbywają się protesty których powodem jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego mówiące, że przerwanie ciąży z powodu ciężkich wad płodu jest niezgodne z Konstytucją – najwyższym aktem prawnym w Polsce. Decyzja ta oznacza zmiany w prawie aborcyjnym.

  Zmiany dotyczą konkretnych zapisów o braku możliwości usunięcia ciąży której płód posiada wady letalne. Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Trybunał uznał, że „od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”. Orzeczenie wyklucza zatem możliwość dokonania aborcji w dwóch pierwszych przypadkach.
  Orzeczenie to wywołało falę niezadowolenia części społeczeństwa, ponieważ całkowicie uniemożliwia dokonywanie wyboru tego czy urodzić chore dziecko, które prawdopodobnie nie przeżyje kilku najbliższych lat, a wręcz czasami miesięcy lub nawet kilku godzin po porodzie. W wielu przypadkach bez interwencji medycznej dziecko nie jest w stanie przeżyć dłużej niż godzinę, a jego życie zakończy się cierpieniem. Jeżeli przeżyje to nigdy nie będzie samodzielne, a rodzice będą całe życie musieli się nim opiekować. Ciąża z płodem z wadami letalnymi może również stanowić zagrożenie dla życia matki.

  Obrońcy orzeczenia TK uważają że życie należy chronić od momentu poczęcia i że człowiek nie ma prawa zabijać innych ludzi w żadnym przypadku.

  Temat aborcji był, jest i będzie tematem który budzi bardzo dużo różnych emocji. Protesty rozpoczęły się jako odpowiedź na orzeczenie dotyczące zakazu przerwania ciąży w tych konkretnych przypadkach, ale są też pretekstem do powrócenia do tematu praw kobiet do decydowania o własnym ciele i życiu.

  Protesty w Rzeszowie przebiegają w różny sposób od okrzyków niezadowolenia i haseł zawierających przekleństwa poprzez słuchanie muzyki do możliwości wypowiedzi swojego zdania przez różne osoby. Porządku pilnuje policja, która jak do tej pory nie interweniowała poza pojedynczymi przypadkami wylegitymowania uczestników, a która w ciągu tych kilku dni kilkukrotnie otrzymała oklaski i okrzyki dziękujemy.

  Redakcja telewizji internetowej kuriera Rzeszowskiego od piątku relacjonuje na żywo przebieg protestów, a relacje można zobaczyć na żywo na naszym fanpage w trakcie bezpośredniej transmisji oraz jako zapis.

  Pogrzeb Praw Kobiet – protest w Rzeszowie (23.10.2020)

  Strajk kobiet w Rzeszowie (25.10.2020)

  Strajk kobiet – blokada (26.10.2020)

  Spacer po Rzeszowie – strajk kobiet (27.10.2020)

  Spacer po Rzeszowie – strajk kobiet cz. 2 (27.10.2020)

  Blokada Rzeszowa – strajk kobiet (28.10.2020)

  Blokada Rzeszowa – strajk kobiet cz. 2 (28.10.2020)

  Wśród protestujących kobiet jest bardzo wielu popierających je mężczyzn. Swój sprzeciw w trakcie protestów wyrażają zarówno młodzi jak i dorośli Polacy.

  Blokady organizowane są zarówno przez pieszych na przejściach jak i samochody, które powoli jeżdżą ulicami. W wyniku protestów występują znaczne utrudnienia w ruchu.

  Kolejne protesty w solidarności z protestującymi kobietami w całej Polsce zapowiadane są na piątek 30 października o godz. 15:00 przy rondzie Dmowskiego pod pomnikiem oraz tradycyjnym już spacerem ulicami Rzeszowa

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -